1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastovalidia [21]
3 years ago
15

Stop & Shop is having a sale on paper towels: 5 rolls for $3. How much will 1 roll(s) cost?

Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]3 years ago
7 0

Answer:

Each roll is approximately worth $1.7

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate, divide the quantity by the price.

In this case, divide 5 by 3.

5/3= 1.6666666667 (~1.7)

You might be interested in
Mindy was counting the money she received for her birthday. Her mom and dad gave her $50. From her aunt she received $16. From h
arlik [135]
44 molars she recieved is the range of mummy’s revived
5 0
3 years ago
How is 0.0000267 written in scientific notation
Nataly_w [17]

Answer: 6.7*10^-5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ishaan is 3times as old as Christopher and is also 14 years older than Christopher.
adoni [48]
Ishann is 21 years old.
8 0
3 years ago
What is 64×34+8-3? Solve.
borishaifa [10]
The answer is 2,181 because 64x34=2176+8=2184-3=2181
6 0
3 years ago
Someone please help. It is easy
Juli2301 [7.4K]
Alright. So we have 2 eggs at 2.49 each. That is $4.98. We have .25 pounds cheese priced at $13.40 per pound. 13.40 x .25 = $3.35. Then we have juice at $5.49. If we add those up we get: 4.98+3.35+5.49=$13.82. Then we get $0.75 in change, so if we add $13.82 and 0.75 we get: $14.57

The answer is $14.57.
Brainliest???
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The total age of a women and her son is 51 years. Three years ago, the women was eight times as old as her son. How old is her s
    11·1 answer
  • Michael bought a box of 20 pretzel rods for 4.40 what is the price per pretzel rod
    5·1 answer
  • 70 POINTS!! AND BRAINLIEST HELPPPPP!!!
    14·2 answers
  • Solve the quadratic equation 6x²-5x-21=0
    15·1 answer
  • Dara buys a small drink for $1.75. A large drink costs 1.6 times as much as a small drink.
    12·2 answers
  • Which angles are vertical angles?
    9·1 answer
  • Need help ASAP! No links please, WILL REPORT.
    14·1 answer
  • Use a factor tree to find the GCF of 32 and 80.
    5·1 answer
  • Does anyone understand this? Please explain and give me da answer ahahah, istg this teacher doesn’t teach at all.
    8·1 answer
  • This exercise uses, the population growth model
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!