1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
Answer:
Use khan academy for the graph.
Step-by-step explanation:
Answer:
y=3
Step-by-step explanation:
it is because X=-2 had crossed the point y=3
hope this help you!!!! ;))))))
Answer:
13.636
Step-by-step explanation:
The area can be found using Heron's formula:
A = √(s(s-a)(s-b)(s-c))
where s=(a+b+c)/2.
For the given triangle, ...
a=9, b=4, c=12, s=(9+4+12)/2 = 12.5
A = √(12.5(3.5)(8.5)(0.5)) = √185.9375 ≈ 13.636
The area of the triangle is about 13.636 square units.