1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
3 years ago
9

What is the quotient of (6x4 + 15x3 – 2x2 + 10x – 4) ÷ (3x2 + 2) ?

Mathematics
1 answer:
Vika [28.1K]3 years ago
4 0

We are given with the expression above such that the required in the problem is the quotient of the two polynomials. We just have to try each of the polynomials given as option to 3x2 + 2 to give the equation in the numerator. The answer is B.) 2x^2 – 5x – 2 
You might be interested in
Y=-1\4z+5 please grqph
svet-max [94.6K]

Answer

Attached the graph

Step by step explanation

Y = -1/4z + 5

Let's form the table values

Here z is the independent variable and y is the dependent values.

Let's take z = -1, 0, 1, 2 and find the corresponding y-values

<u>z                           y</u>

-1                         5.25

0                          5

1                           4.75

2                           4.5

Now let's plot the points and draw the graph.

Here is the graph.

5 0
3 years ago
-10(2x+1/5) in standard form
Svetach [21]

Answer:

-20x-2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
How many centimeters are there in 75 meters?
kumpel [21]

Answer:

7500. There are 100 centimeters in a meter therefore 75 meters have 7500 centimeters.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this 4 question​
Dennis_Churaev [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Volume in math means s the amount of space in a 3D object.

the formula is l × W × H

So you do 25 × 11.25 × 6

it equals to 1687.5.

Therefore, the volume of the brick is 1687.5

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
1 of 4
Serhud [2]
7 Did occurred twice. So 7 is the mode.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • Fill in the blank with the correct term or number to complete the sentence.
    7·1 answer
  • Jamie has 7/10 of a pound of
    12·1 answer
  • Simplify −4√−48<br> Help , please ?
    15·1 answer
  • 4√6+2√6-√6 <br><br> ?????????????????????????
    10·1 answer
  • Simplify -2X + 4Y -16
    8·2 answers
  • one renting a movie he started the movie at 11:43 p.m. and it was 2 hours for 45 minutes long when did the movie End​
    14·1 answer
  • H + 7 = −7<br> h = Plz help im having truouble.
    13·1 answer
  • 9. Which statement is true?||
    5·1 answer
  • At a restaurant, you buy a combo meal for $7.50. You also want an ice cream sundae for dessert for $3.00. You brought $10 in cas
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!