1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
3 years ago
13

Please help me out :)

Mathematics
1 answer:
Katarina [22]3 years ago
3 0

Answer:

A  = 25√3 cm²

Step-by-step explanation:

View 5√3 cm as being the height of an equilateral triangle whose base is at the bottom of the purple figure.  To find the area of one such triangle, we use the area-of-a-triangle formula A = (1/2)(b)(h).  

                                                     opp

Using the sine function sin Ф = --------

                                                      hyp

we find the length of the hypotenuse, which is also the radius of the octagon, and because this is an equilateral triangle, is also the length of the base:

                √3       5√3 cm

sin 60° = -------- = ------------- , which produces the value of hyp:

                  2             hyp

                √3       5√3 cm

              -------- = ------------- , which produces the value of hyp:

                  2             hyp

√3·hyp = 10√3, or hyp = 10 cm

Then the area of this one triangle is A = (1/2)(b)(h), or

A = (1/2) (10 cm)(5√3 cm) = 25√3 cm²

You might be interested in
Whoever answers this question first gets brainly 2
Margaret [11]

Answer:

1,120

Step-by-step explanation:

180/12=15

for every 15 frogs there would be one with spots

1,200/15=80

1,200 - 80=1,120

7 0
2 years ago
SAY SOMETHING OD FOR F R E E POINTS IT DOES NOT MATER WHAT IT IS OK.
marissa [1.9K]

Answer:

LESS GO

Step-by-step explanation:

U DA BEST

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x that makes the quadrilateral a parallelogram.<br> 3x + 5<br> 5x - 9<br> X =
Lady bird [3.3K]

Answer:

3x+5=5x-9(llgram oppositesides are equal)

3x-5x= -9-5

-2x=-14

x= -14/-2

x=7

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
18 Andy flies from the UK to Japan.
kotykmax [81]

Answer:

<u>Leila pays more</u> than Andy to fly from the UK to Australia.

Step-by-step explanation:

Given:

Andy flies from the UK to Japan.

His plane ticket costs £554.

Andy then flies from Japan to Australia.

His plane ticket costs 70 140 Japanese Yen.

The exchange rate is £1 = 140 Japanese Yen.

Leila flies from the UK to Australia.

Her plane ticket costs 1860 Australian dollars.

The exchange rate is 1 Australian dollar = £0.62.

<u>Now, to find Andy or Leila who pays more to fly from the UK to Australia.</u>

Andy flies from the UK to Japan.

His plane ticket costs = £554.

Andy then flies from Japan to Australia.

His plane ticket costs 70 140 Japanese Yen.

The exchange rate is £1 = 140 Japanese Yen.

So, by using conversion factor we convert Japanese Yen to £.

140 = £1

70140 = 70140\div 140=\£501.

His plane ticket costs = £501.

Now, adding both the cost of tickets:

501+554=\£1055.

Andy total pays fly from the UK to Australia is £1055.

Now, to get the cost of plane ticket of Leila from the UK to Australia.

Her plane ticket costs 1860 Australian dollars.

The exchange rate is 1 Australian dollar = £0.62.

So, by using conversion factor:

1 Australian dollar = £0.62

1860 Australian dollar = 1860\times 0.62=\£1153.2

Her plane ticket costs is £1153.2.

<u><em>As, we see that cost of plane ticket of Andy is £1055 and cost of plane ticket of Leila is £1153.2.</em></u>

<em>Thus, Leila pays more.</em>

Therefore, Leila pays more than Andy to fly from the UK to Australia.

4 0
3 years ago
GIVING EXTRA POINTS AND BRAINLIEST ANSWER QUICKLY PLEASE
sukhopar [10]

Answer:

j=49

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Five more than twice als shoe size is 29 what is als shoe size
    13·2 answers
  • Generate an equivalent fraction for 3/4.prove answer with visuals
    15·1 answer
  • Tom ate 1/6of the left overs.How much pie did he eat.
    7·2 answers
  • a number of students were asked for their favorite sport 1\4 of them said tennis 1\8 basketball 1\3 football and the rest said j
    5·1 answer
  • a figure is translated 6 units left and 4 units down. what translation would move the figure back to its original location?
    9·1 answer
  • Which value does this point approximate?
    10·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • How do i solve this ?
    15·1 answer
  • 30 divided by 2313. Please work out the answer for me. Thanks You!
    6·1 answer
  • BRAINLEAST HELPPP MEEEEEEEEEREEEE
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!