1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
3 years ago
11

What is the best buy 6 oz for $0.90, 10 oz for $1.10 or 16 oz for $1.44

Mathematics
2 answers:
ioda3 years ago
7 0

Answer:

16 oz for 1.44

Step-by-step explanation:

you want to divide the price by oz to figure out the price for 1 oz

0.90 / 6 = 0.15

1.10 / 10 = 0.11

1.44 / 16 = 0.09

lisabon 2012 [21]3 years ago
3 0

Answer:

You would divide the price of (blank) oz by how many oz you’re getting to find the price of 1 oz.

.90 divided by 6 is 0.15

So, every oz is $0.15

1.10 divided by 10 is 0.11

So, every oz is $0.11

1.44 divided by 16 is 0.09

So, every oz is $0.09

So, the best by would be 16 oz for $1.44

Hope I helped!

You might be interested in
William Arsenio is remodeling his home in order to save money he is upgrading the plumbing himself he needs 27 pieces of copper
Reptile [31]

Answer:

Yes.

2 feet

Step-by-step explanation:

Pieces of copper that Arsenio needs in total = 27 pieces

Length of each piece of copper tubing that he needs = 2/9 foot

Length of available tubing = 8 foot

Since, the length of each piece is 2/9 foot, the length of 27 pieces would be:

\frac{2}{9} \times 27 = 6

This means, Arsenio needs 6 feet in total for the copper tubing. Since he got 8 feet in total, he has sufficient amount of tubing available.

After making the 27 pieces, he will be left with 8 - 6 = 2 feet of tubing.

6 0
3 years ago
What is the value of h(x)=x/2 when x=-2
djverab [1.8K]
H(-2)=(-2)/2
h(-2)=-2
hope this helps!!!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the distance (8,-7) (-4,-2)
Vinil7 [7]

Distance = 13 units

Point A: (8, -7)

Point B: (-4, -2)

\sqrt{(8 + 4)^{2} + (-7 + 2)^{2} }

\sqrt{(12)^{2} + (-5)^{2} }

\sqrt{144 + 25 }

\sqrt{169}

13

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A room contains 55 chairs arranged in rows. The number of rows is one more than twice the number of chairs per row. Find the num
miss Akunina [59]

Answer:

i believe its 27

Step-by-step explanation:25 times two= 50 27 times two= 54 +one more is 55. so it is 27

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
consider the exponential function f(x)= 1/5(15x) what is the value of the growth factor of the function?
Rus_ich [418]

Answer:

  15

Step-by-step explanation:

The general form of an exponential equation is ...

  f(x) = (initial value)(growth factor)^x

That is, the "growth factor" is the base of the exponent. In your equation ...

  f(x) = (1/5)(15^x)

the growth factor is 15.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Among persons donating blood to a clinic, 85% have Rh+ blood (that is, the Rhesus factor is present in their blood.) Six people
    14·1 answer
  • A jar contains 5.4 liters of juice. The ratio of liters to milliliters is 1:1000 how many milliliters of juice does the jar cont
    7·1 answer
  • A computer is programmed to scan the digits of the counting numbers. For example, if it scans 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 then
    11·1 answer
  • Someone please help me!!
    13·1 answer
  • This is a warmup for your first project. The drug valium is eliminated from the bloodstream through a decay process with a half-
    15·1 answer
  • At a price of $p the demand x per month (in multiples of 100) for a new piece of software is given by x 2 + 2xp + 4p 2 = 5200. B
    8·1 answer
  • Why is the point ( 3, 4 ) the solution to this system of equations?<br> y= 1/3x + 3<br> y= 2x - 2
    8·1 answer
  • PLEASE HELP I NEED THE ANSWER FOR NUMBER 2 AND NUMBER 3
    5·1 answer
  • Can somebody please help me
    5·2 answers
  • Es equivalente?<br><br>2 10<br>- y -<br>3 15​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!