What is the best buy 6 oz for $0.90, 10 oz for $1.10 or 16 oz for $1.44
2 answers:
Answer:
16 oz for 1.44
Step-by-step explanation:
you want to divide the price by oz to figure out the price for 1 oz
0.90 / 6 = 0.15
1.10 / 10 = 0.11
1.44 / 16 = 0.09
Answer:
You would divide the price of (blank) oz by how many oz you’re getting to find the price of 1 oz.
.90 divided by 6 is 0.15
So, every oz is $0.15
1.10 divided by 10 is 0.11
So, every oz is $0.11
1.44 divided by 16 is 0.09
So, every oz is $0.09
So, the best by would be 16 oz for $1.44
Hope I helped!
You might be interested in
Answer:
rest of them (40%)
Step-by-step explanation:
Answer:
3 1/5
Step-by-step explanation:
Answer:
1
Step-by-step explanation:
X=-10,x=2.I hope this helps.
The correct
answer is 1/5