Answer:
C
Step-by-step explanation:
The oranges cost $4 per 2 lbs which is 4/2=$2 per lb. Option C has peaches at $6 for 3 lbs which is 6/3 =$2 per lb.
One half is 0.50, so compare 0.84 to 0.50. Which is true?
0.84 is greater than 0.50
0.84 equals 0.50
0.84 is less than 0.50.
Answer is $330.63 because 15% of 287.5 is 43.125 then you add 47.125 to 287.5 and get 330.63
So you cant have a decimal in your divisor which means the problem sill become 18215/7 if that helps
5x2 + 15x + 4x + 12
5x(x + 3) +4(x + 3)
(x+3)(5x+4)