1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
9

Can someone please help me with this I'm on #5​

Mathematics
2 answers:
Ira Lisetskai [31]3 years ago
8 0
The answer should be 30
posledela3 years ago
7 0

Answer:

30

Step-by-step explanation:

solving

9 + 12 + 9

You might be interested in
Solve the system of equations by graphing where f(x)=5-2x and g(x)=(2/3)x-2. What is the value of x? 0 1 2 3 4
vfiekz [6]

Answer:

The graph is uploaded in the attachment.

The value of x is 2.625.

Step-by-step explanation:

  • let us plot f(x), g(x) on y-axis

so, f(x)=y and g(x)=y.

  • the first equation can be written as y=5-2x
  • the general equation of a straight is y=mx+c

( where m is the slope and c is the y-intercept )

  • now comparing given equation with the general equation mentioned above, the slope of first line is -2 and its y-intercept is 5
  • the slope of second equation i.e, y=(2/3)x-2 is 2/3 and its y-intercept is -2.
  • now plot the graph using above information.

(y-intercept is the the coordinate of a point where the line intersects y-axis)

(slope is the angle made by the line with the x-axis)

  • by seeing the graph, the value of x is 2.625.

3 0
2 years ago
A supermarket is selling two types of​ candies, orange slices and strawberry leaves. The orange slices cost $1.27 per pound and
garik1379 [7]

The question here has wrong numbers. Here is the correct question:

A supermarket is selling 2 types of candies, orange slices and strawberry leaves. The orange slices cost $1.27 per pound and the strawberry leaves cost $1.77 per pound. How many pounds of each should be mixed to get a 13-pound mixture that sells for $19.01?

Answer:

8 pounds of orange slices and 5 pounds of strawberry leaves

Step-by-step explanation:

This question is related to simple algebra

Let x represent orange slices weight

Let y represent strawberry leaves weight

The sum of the weights of x and y will be 13 pounds

So first equation will be x + y = 13

The total cost will be $19.01

So the second equation will be

1.27x + 1.77y = 19.01

Using first equation  

x + y = 13

x = 13 – y

Substituting this in the second equation

1.27 (13 - y) + 1.77y = 19.01

16.51 – 1.27y + 1.77y = 19.01

16.51 + 0.5y = 19.01

y = 5

 

Using this value of y to find x

x = 13 – y

x = 13 – 5

x = 8

So 8 pounds of orange slices and 5 pounds of strawberry leaves

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in the figure below?<br><br> A-9<br> B-14 1/3<br> C-45 2/3<br> D-81
laila [671]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3x9+ 27 + 8= 35

8 0
2 years ago
Find the values of the variables. Show your work and explain your steps. The diagram is not to scale.
ivanzaharov [21]
W = 59
x = 121
y = 59
z = 53
v = 121
4 0
3 years ago
Someone help, I'm really bad at geometry
jeka94
Use linear pairs to find the measure of angle B and the measure of the angle adjacent to the measured angle 135. Use the vertical angle theorem to find that angle inside the triangle across from B. Then use the triangle angle sum theorem to add up your values to equal 180. Solve for x and then plug that value back into 31 +x.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • ⓌⒽⓎ ⓜⓊⓈⓉ ⓉⒽⒺ ⓇⒺⓜⒶⒾⓃⒹⒺⓇ ⒷⒺ ⓁⒺⓈⓈ ⓉⒽⒶⓃ ⓉⒽⒺ ⒹⒾⓋⒾⓈⓄⓇ
    12·1 answer
  • How do you find each measure for #7?
    14·1 answer
  • Can someone please help me
    6·1 answer
  • Find the first, fourth, and tenth terms of the arithmetic sequence described by the given rule. A(n)=-6+(n-1)(1/5) A)-6,-5 1/5,
    8·1 answer
  • Find the unit rate with the second given unit in the denominator. $57,256 for 586 color printers
    13·1 answer
  • Which of the following are identities?
    13·2 answers
  • Set up the following word problem as a proportion and solve. Then write your answer as a complete sentence.
    7·1 answer
  • Which of the following is an arithmetic sequence?
    10·1 answer
  • Find the slope pls helppppp
    11·2 answers
  • Tammy bought 6 CDs that were each the same price. Including sales tax, she paid a total of $94.80. Each CD had a tax of $0.05. W
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!