1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Morgarella [4.7K]
3 years ago
11

Circles that share a common center but no other common points are called:

Mathematics
1 answer:
aleksklad [387]3 years ago
3 0
I guess concentric circles
You might be interested in
What is the domain of the function y=xVx?<br> - 0 0 0 O 15x&lt;0
Harman [31]

Answer:

<em><u>Option A </u></em>will be your answer

Step-by-step explanation:

hope it helps...

have a great day!!

4 0
3 years ago
Mr bob the baker made 24 pies on monday and 48 on wednesday how many pieces did he made in all
murzikaleks [220]

Answer:

72 pies

Step-by-step explanation:

24 pies + 48 pies = 72 pies

8 0
3 years ago
Work out 12+8÷(9-5) 0.018÷0.06 Express as single fraction 5/7÷2/5
Anettt [7]

Step-by-step explanation:

I don't know if the first set of numbers is all in one set, but I'll do my best to give you an answer.

Really all you need to do is use PEMDAS for the first question.

(Parentheses, exponents, multiply, divide, add, subtract. In that order)

1 2 + 8 \div (9 - 5) \\ 12 + 8 \div 4 \\ 12 + 2 \\ 14

Then to simplify that fraction next to it, notice that 0.018 is 3x 0.06.

that's a 3:1 ratio, so it ends up simplifying to this:

\frac{3}{1}

Lastly, to solve the division of that fraction. If you divide by a fraction, you multiply whatever it's dividing by its inverse.

So...

\frac{5}{7}  \div  \frac{2}{5}  \\  \frac{5}{7}  \times  \frac{5}{2}  \\  \frac{25}{14}

7 0
3 years ago
If 8 packs of gum cost $9.48. What is the unit cost?
Kitty [74]

Answer:$1.185

Step-by-step explanation:

8 gum cost $9.48

1 gum cost 9.48/8=1.185

Unit cost is $1.185

3 0
4 years ago
If WXYZ is a square, which statements must be true? Check all that apply.
OLga [1]

Answer:

A might be right

hope this is helpful

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the GCF of<br>the following:<br>60 and 144​
    14·1 answer
  • What is 7,298,341 rounded to the nearest 10000
    5·2 answers
  • Plz help me idk what t0o do
    5·1 answer
  • Evaluate 9(x + 5y) for x = 2 and y = 5.
    14·1 answer
  • 107=(9X-115) +(4x+27)​
    12·1 answer
  • 20. You have $100 to spend on your date.
    12·1 answer
  • Liza buys 4 yards of fabric for $8.48. How much was the fabric per yard?
    7·2 answers
  • HELP I NEED HELP ASAP
    10·1 answer
  • Y+3=-2(x+1) find the slope and point on the line?
    7·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the points (9, 1) and (17, 2)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!