1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stealth61 [152]
3 years ago
6

2(3x-1)-3x using the least number of terms

Mathematics
2 answers:
vfiekz [6]3 years ago
3 0

Answer:

<h2>3x - 2</h2>

Step-by-step explanation:

2(3x-1)-3x = 6x - 2 - 3x

                = (6x - 3x) - 2

               = 3x - 2

maw [93]3 years ago
3 0
If you’re asking to simplify the equation, the answer is 3x-2. Explanation: distribute the 2 on the outside of the parenthesis first to get (6x-2)-3x. You can remove the parenthesis now since there aren’t any terms trying to interact with the numbers inside the parenthesis. Now, add the like-variables (the x variables) and you should get 3x-2. Since there aren’t any more like-variables, the equation is completely simplified.
You might be interested in
Jordan needs one can of juice to make 24 servings of a punch. How many servings of punch can she make with 1/2 a can of juice?
kati45 [8]
Compare the two sets of numbers with a ratio. 1 can for 24 servings is to 1/2 can for x servings.

x= # servings from 1/2 can


1/24= (1/2)/x
cross multiply

1 * x= 24 * 1/2

x= 24/2

x= 12 servings


ANSWER: She can make 12 servings from 1/2 can of juice.

Hope this helps! :)
3 0
3 years ago
Use the intercept method to graph the equation y=-3
Strike441 [17]
What if I write the equation like this:
y = zero x - 3.
Now you know that the slope of the line is zero and its y-intercept is -3.
That's a horizontal line that crosses the y-axis at -3. And just like the equation says, the value of 'y' doesn't depend on 'x'. It's -3 everywhere.
6 0
3 years ago
Help ???????????? ?????
laiz [17]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Could someone explain.This brainliest.
LekaFEV [45]

Mikayla-132\\\\Zack:\\one\ fourth\ as\ much\ candy\ as\ Mikayla\\\\\dfrac{1}{4}\cdot132=\dfrac{132}{4}=33\\\\Kim:\\three\ times\ as\ much\ candy\ as\ Zack\\\\3\cdot33=99\\\\Answer:\ 132+33+99=264\ pieces

4 0
4 years ago
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Max's car holds 18 gallons of gasoline.Driving on the highway, the car uses approximately 2 gallons per hour. Let h represent th
    12·1 answer
  • Help meee plz with the right question plz i need this plz
    11·1 answer
  • janet completed this entier column of math homework in 10 min. How many sec per question did janet spend
    5·1 answer
  • What is a 5th of a kilogram
    10·2 answers
  • Please helpy geometry. And the ones checked are probably wrong
    5·1 answer
  • What is the equation of the line if the line passes through (4, 4) and the y-intercept is −4.​
    15·2 answers
  • Mike is making a mixture for an upcoming camp trip. He makes the mixture by combining 1/3 of a cup of cashews and 1/4 cups of al
    9·1 answer
  • Convert 40 miles per hour to feet per second.
    7·2 answers
  • The concession stand is selling hot dogs and hamburgers during a game. At
    11·1 answer
  • A prism _____has two congruent, parallel bases.<br> A Sometimes<br> B never<br> C always
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!