1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha_Volkova [10]
3 years ago
13

Help please...Me and geometry are not compatible in any way

Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
3 0

Answer:

It would be the first one honey :)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
0.3/10 as a decimal<br> plz help
muminat

Answer:

0.30

Step-by-step explanation:

The 0 goes in the tenths place because it was 0.3/<u>1</u><u>0</u> I hope this helps at all:)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Daniel opens a savings account and deposits $100 into it. Each year, the amount of money in his account increases by 5%. Use the
shtirl [24]

it will take him 33 years to reach $500

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the inverse of y=pi/2+ sin x
Nostrana [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

f-1(x)=arcsin x- (x/2)

Do the -1 small on top of f in the left hand side

   

6 0
3 years ago
Find two numbers that multiply to make the first number and add to make the second number. (I understand how to do it, I’m just
oee [108]
Let
x-----------> <span>the first number 
y-----------> </span><span>the second number

we know that
x*y=x-----------> y=x/x----------> y=1
and x+y=y------> x=y-y---------> x=0

 the answer is
</span> the first number  is 0
 the second  number is 1<span>

</span>
6 0
3 years ago
Solve (x+4)2 – 3(x + 4) – 3 = 0 using substitution.<br> u=
mr_godi [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

(x+4)2-3(x+4)-3=0

2x+8-3x-12-3=0

-1x-4-3=0

-1x-7=0

-1x=7

x=7/-1

x=-7

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Martha has 8 cubic feet of potting soil and 3 flower pots. She wants to put the same amount of soil in each pot. How many cubic
    7·1 answer
  • Average movie prices in the United States​ are, in​ general, lower than in other countries. It would cost ​80.95 to buy three ti
    6·1 answer
  • Is 15/20 a half or a whole?
    11·2 answers
  • If f(x) = x2 + 4x - 12, find f(2).
    9·1 answer
  • 250 kids go to the local pool on a hot summers day. Each kid dives off the diving board 9 times. How many dives are there altoge
    12·2 answers
  • A lumber yard offers boards based on wood species, size, and grade. If a customer can choose among 3 species, 3 sizes, and 2 gra
    12·1 answer
  • . one decimal place
    5·2 answers
  • Need Help quickly ASAP
    6·2 answers
  • What is the unit rate $9.99 for 10 lbs
    9·1 answer
  • What is the answer to this question
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!