Answer:
2c exponent 4 d exponent 4
The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.
Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12
1 gallon = 128 ounces, so we can write:
Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12
Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04
Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32
Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
Answer:
Step-by-step explanation:
you just need to add both equations
you will get 3y=12+6=18
3y=18
y=6
now replace y=6
3x+12=6
3x=6-12
3x=-6
x=-2
(-2,6)
Answer:
52
Step-by-step explanation:
4(4)+6(9)
16+36
52
Y=3
Y=1.5x
If X=2 insert 2 into the equation
Y=1.5(2)
Y=3