1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
3 years ago
11

An 18 fluid ounce bottle of lotion costs $10.99, what is the price per fluid ounce?

Mathematics
1 answer:
irinina [24]3 years ago
7 0

35

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Nico rolled two numbers 250 times
sleet_krkn [62]

Answer:

Probability is O %

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Evaluate 3/5 - 3/10 and explanation thanks
Setler [38]
It would be 3/10 because you have to create a common denominator. That would be 10. 3x2=6 and 5x2=10, so 3/5 would become 6/10, which is equivalent. If you kept the denominators the same and subtracted the numerators, you would get 3/10.
4 0
3 years ago
What do you think is true of a line and a point not on the line? Explain
statuscvo [17]
The point is not a solution to the equation of the line.

Hope this helps!
3 0
3 years ago
After a discount of 15%, the of a shirt is $51. what was the original price of the shirt?
lina2011 [118]

Answer:

$58.65

Step-by-step explanation:

change 15% to a decimal than multiply .15 by 51 then add 51.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose your school costs for this term were $4780 and financial aid covered 3/4 of that amount. How much did financial aid cove
Alexandra [31]

Answer: Amount covered by financial aid=$3,585

Amount left that you have to pay =$1,195

Step-by-step explanation:

School cost for the term = $4780

Amount covered by financial aid = 3/4 of $4780

= 3/4 x 4780

Amount left that you have to pay=School cost for the term -Amount covered by financial aid

= $4,780 - $3,585

Amount left that you have to pay =$1,195

6 0
3 years ago
Other questions:
  • You roled a fair 6 sised die what is p(roll a 2
    13·1 answer
  • a room has an area of 121 ft2 but carpeting is only sold in m2.how much carpeting is needed to carpet the room
    14·1 answer
  • Which expression would be easier to simplify if you used the commutative property to change the order of the numbers?
    7·1 answer
  • Jane baked 48 cupcakes to sell at a table in a farmer's market. She paid $20.00 to rent the table space at the market and the co
    13·1 answer
  • PLZ HURRY Which line is perpendicular to a line that has a slope of One-half? line AB line CD line FG line HJ
    6·2 answers
  • Linnea is renting a bike. It costs​ $4.50 per hour plus a​ $5 deposit. Answer parts a and b
    13·1 answer
  • Which of the following represents discrete data? Question 7 options: The number of beads in a jar The volume of water in a glass
    9·1 answer
  • Anyone add my sna-p <br>need help with my geometry, it's callmelako <br><br><br><br><br>​
    7·1 answer
  • Math question 6r + 7 = 13 +7r
    7·1 answer
  • Solve for x 6 + 2x = 2(x - 3)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!