1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
3 years ago
6

lone star supply company bought a computer system with a color monitor for 1,598 if the color monitor cost $699 how much did the

rest of the system cost and solve an equation
Mathematics
1 answer:
ladessa [460]3 years ago
5 0

Answer: $899

Step-by-step explanation: I subtracted $699 from $1598 so it would look like this

$1598-$699=$899

You might be interested in
An algebraic expression that represents the product of r cubed and one hundred seven.
Nadya [2.5K]

Answer:

107r³

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
HELP FOR BRAINLIEST !!
julia-pushkina [17]
D is the answer because rise over run is going to left and plus 2 is on the y axis
5 0
3 years ago
Use the given transformation to evaluate the given integral, where r is the triangular region with vertices (0, 0), (8, 1), and
Jlenok [28]
We first obtain the equation of the lines bounding R.

For the line with points (0, 0) and (8, 1), the equation is given by:

\frac{y}{x} = \frac{1}{8}  \\  \\ \Rightarrow x=8y \\  \\ \Rightarrow8u+v=8(u+8v)=8u+64v \\  \\ \Rightarrow v=0

For the line with points (0, 0) and (1, 8), the equation is given by:

\frac{y}{x} = \frac{8}{1}  \\  \\ \Rightarrow y=8x \\  \\ \Rightarrow u+8v=8(8u+v)=64u+8v \\  \\ \Rightarrow u=0

For the line with points (8, 1) and (1, 8), the equation is given by:

\frac{y-1}{x-8} = \frac{8-1}{1-8} = \frac{7}{-7} =-1 \\  \\ \Rightarrow y-1=-x+8 \\  \\ \Rightarrow y=-x+9 \\  \\ \Rightarrow u+8v=-8u-v+9 \\  \\ \Rightarrow u=1-v

The Jacobian determinant is given by

\left|\begin{array}{cc} \frac{\partial x}{\partial u} &\frac{\partial x}{\partial v}\\\frac{\partial y}{\partial u}&\frac{\partial y}{\partial v}\end{array}\right| = \left|\begin{array}{cc} 8 &1\\1&8\end{array}\right| \\  \\ =64-1=63

The integrand x - 3y is transformed as 8u + v - 3(u + 8v) = 8u + v - 3u - 24v = 5u - 23v

Therefore, the integration is given by:

63 \int\limits^1_0 \int\limits^{1}_0 {(5u-23v)} \, dudv =63 \int\limits^1_0\left[\frac{5}{2}u^2-23uv\right]^{1}_0 \\  \\ =63\int\limits^1_0(\frac{5}{2}-23v)dv=63\left[\frac{5}{2}v-\frac{23}{2}v^2\right]^1_0=63\left(\frac{5}{2}-\frac{23}{2}\right) \\  \\ =63(-9)=|-576|=576
6 0
3 years ago
Help me. What is the slope of the line ?
lara31 [8.8K]
-2/-5 is the answer
7 0
3 years ago
Find the value of x.
tiny-mole [99]
98 degrees.
30+52=82
180-82=98
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You run 1 mile in 8 minutes at a constant speed. How far do you go in 1 minute? Write an equation to represent how far you can r
    15·1 answer
  • Please help me!!! (the answer isn't 140 or 70 :/ )
    9·1 answer
  • What is the equation for the line that passes through the points (-5, 2) and (5,-6)?​
    13·1 answer
  • ASsssapppp<br> This is a better picture from the question I posted earlier?
    10·1 answer
  • 2x+3=5 and 3y+7=6, what is x+y?
    8·2 answers
  • What is the value of x?<br><br><br>12 units<br><br>15 units<br><br>20 units<br><br>25 units
    14·2 answers
  • Alex spent $15 on 34 pounds of cookies. What is the unit rate in cost per pound?
    14·2 answers
  • The sum of two books and a pencil is $6.00. The difference of cost between 3 books and 2 pencils is $ 2.00. Find the cost of a b
    15·1 answer
  • 29 = v+17 what the answer cs ion get it
    5·1 answer
  • Pls answer for brainlest and 50 points PLEASE EXPLAIN <br><br> In image
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!