1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
2 years ago
6

lone star supply company bought a computer system with a color monitor for 1,598 if the color monitor cost $699 how much did the

rest of the system cost and solve an equation
Mathematics
1 answer:
ladessa [460]2 years ago
5 0

Answer: $899

Step-by-step explanation: I subtracted $699 from $1598 so it would look like this

$1598-$699=$899

You might be interested in
What is the value of y when x= -3?<br>y= -2x+9
natka813 [3]

y=15 when x=-3

Because,

y= -2x+9

= -2(-3)+9

= 6+9

=15

so,

y=15

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for x. 4 In (4x) = 16
sveticcg [70]

Answer:

x= 4

Step-by-step explanation:

4 x 4= 16

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rosa can clean a house in 7 hours. When Rosa and Amy work together, they can clean a house in about 4.2 hours. About how long wi
Step2247 [10]
First we will calculate rate of work of rosa and amy.
work done by rosa in time t=t*1/7
Work done by Amy and rosa=t(1/7+1/4.2)

t/7+t/a=t/4.2
t=10.5 hr

Always keep remember those formula or logic below

Work rate × Time to finish the job = 1 job done

Work rate = (1 job done) / (Time to finish the job)

Time of doing the job = (1 job done) / (Work rate)



4 0
2 years ago
4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
Anon25 [30]

Answer:

144 and 18

Step-by-step explanation:

18 ×24=432÷3=144

7 0
2 years ago
I didnt study please help me for points
VMariaS [17]
54 63 75 that’s in order 1.54 2.63 3.75
3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the expression phrase of the sum of a number x and 4, all divided by 3?
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!!
    12·2 answers
  • Find the exact value of<br> cot(11pi/6)<br> cos(11pi/6)<br> csc(11pi/6)
    13·1 answer
  • Abhasra and Aliyah are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls
    10·1 answer
  • The coordinate of a figure is (1,5). What will be the new coordinate after a dilation with a scale factor of 4/5?
    10·1 answer
  • State the rule for image points after a reflection over the x-axis
    10·1 answer
  • If Matt earns eight dollars per hour and h is the number of hours Matt works, which expression represents how much money Matt ea
    11·1 answer
  • Nathan built a triangular garden in his backyard, as shown.
    7·1 answer
  • Identify the system of equations given in the graph below.
    5·1 answer
  • PLEASE HELP HELP HELP
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!