I need 2 see the number line 2 know....
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
your answer should be B
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Take an easier number. Suppose you owe your mother = 10 dollars and your father 15. Which one is the bigger debt? Isn't it your father.? So how do you represent the two debts.
Father = - 15
Mother = - 10
Which number is bigger? - 10. Remember the question is bigger. You would rather own just 10 dollars.
So which number is "larger"?
Isn't it -4488. If it was money and you owed it, would it be the debt you would rather have than -4820
Step-by-step explanation:
OCB=CBO(base angle of isosceles triangle are equal)
now,
OCB+CBO+BOC=180°(sum of angles of triangles)
BOC=180-62
BOC=118°
again,
x=BOC/2{inscribed angle is half of central angle standing on Same base}
x=118/2
x=59°
<h2>stay safe healthy and happy...</h2>