1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
3 years ago
10

A drought can cause the level of the local water supply to drop by a few inches each week. suppose the level of the water supply

drops 2 inches each week how much will it change in 4 weeks.
Mathematics
2 answers:
erica [24]3 years ago
5 0
Dont you have to have the beginning amount of water?
snow_tiger [21]3 years ago
3 0
The water supply will drops 8 inches in 4 weeks.
You might be interested in
How can i get the answer to 5 X 70 = 5 X ____ tens = ____ tens = _____
Maru [420]
Multiple 5x70 to get 350. Which makes the equation 350=5x and then you have to divide both sides by 5 to get x by itself.  so 5x/5 and 350/5 makes x=70
3 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
2/3 : 1 in its simplest form
slamgirl [31]

Answer:

2 : 3

Step-by-step explanation:

You need to show the ratio using the smallest whole numbers possible.

Multiply both numbers by 3.

2/3 : 1

2/3 × 3 : 1 × 3

2 : 3

5 0
2 years ago
True or false: if a > b then ac > bc
Ket [755]

Answer: true

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the scale factor if the scale is 10 inches = 1 foot?
klasskru [66]

10 inches to 12 inches

10:12

5:6

<em>Have a Great Day</em>

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph of F(x) can be flipped over a certain line to produce the graph of its inverse. What is the equation of that line
    9·1 answer
  • What happens to the value of the expression n+15 as n decreases?
    15·2 answers
  • Mechanico Inc. wants to buy a machine that costs $45,000. It expects that the machine will yield $30,000, 520,000, and $15,000 f
    15·2 answers
  • A single tree produces about 2.6 × 10² lb of oxygen each year. The Amazon rainforest has about 3.9×<img src="https://tex.z-dn.ne
    15·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • TIMED TEST PLEASE HELP ME!!!!
    11·1 answer
  • I need to know how to solve ASAP!! Thanks!
    5·2 answers
  • What is the answer hellllp
    12·1 answer
  • 5a. A salad bar has five kinds of salad. In how many different ways can you choose two different salads from five?
    7·1 answer
  • The figure is made up of a semicircle and a triangle. Find the perimeter. Round your answer to the nearest hundredth. 25 ft 7 ft
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!