1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vilka [71]
3 years ago
7

Please????????????????

Mathematics
2 answers:
Anastaziya [24]3 years ago
5 0

Answer:

.................................................................................,,,,..

Step-by-step explanation:

Alenkasestr [34]3 years ago
4 0
For the first question, simply make a right angle triangle with the following dimensions.

The angle of elevation or the angle from the ground between the first floor and ground is 60 degrees.

The height between the 2 floors is 26 feet.

Solve for the hypotenuse, or the diagonal length between the first and second floors.

Then for the second question, divide the length in feet by the rate to find the time it takes for the object to move.



You might be interested in
April took out $600 loan from the bank. At the End of five years, she paid back $600, plus $60 in simple interest. What was the
NeTakaya

60/600=.1

 

.1/5=.02=2% interest rate over 5 years

☺☺☺☺

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Yemi use these pattern blocks to solve a division problem. He found a quotient of 7. Which division problem was he solving?
lbvjy [14]
This does not have enough information
5 0
3 years ago
Part of the area under this ramp serves for storage. Items can be stored only in the unshaded part of the ramp
Mekhanik [1.2K]

Answer:

48.1 m³ available, 2.5m³ not available

Step-by-step explanation:

Tan(X) = 4.5/(5.8+1.7)

Tan X = 3/5

Hypotenuse² = 3² + 5² = 34

Sin X = 3/sqrt(34)

X = 30.96

1/sinX = 1.7/SinY

Y = 61.003°

Third angle: 180 - X - Y = 88.037

Volume

= ½ × 1.7 × 1 × sin(88.038) × 3

= .

= 2.548

= 2.5m³

Available for storage:

½×4.5×7.5×3 - 2.548

= 48.077 = 48.1 m³

7 0
3 years ago
(24 oz is $3.49, 48 oz is $6.49) Figure out the unit rate for each jar of pasta sauce.
Svet_ta [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

3.48/24= 14.54 cents/ oz

6.49/48= 13.52 cents/oz

5 0
3 years ago
Solve.<br><br> 5=1/5x−3<br><br> Enter your answer in the box.<br><br> x =
FrozenT [24]
You must multiply 5x-3 with 5, then you will get

25x-15 = 1
25x = 1+15
25x = 16
x = \frac{16}{25}
x = 0.64
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • +38+9y=+2 what does y equal
    8·2 answers
  • the graph below shows a scatter plot and a linear model of joanna’s height, in inches, for various ages. what is the best interp
    7·2 answers
  • Help please I give thanks
    10·1 answer
  • Mathew has $40.00, if Mathew wants to buy a bike for $70.00, how much more money will he need to buy the bike?
    7·1 answer
  • To the nearest tenth, what is the area of the shaded segment when JA = 8 ft?
    5·1 answer
  • 9
    8·1 answer
  • How many different 5 digit natural numbers are there starting with odd numbers or ending with even numbers.
    7·1 answer
  • 40. Find the side length of a cube with volume 125 cm3.
    14·1 answer
  • Need help!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·2 answers
  • Help me i’ll mark as brainliest
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!