1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
3 years ago
9

Adam uses count milk for tge dessert the canvas 13cm high and 8cm diameter using formula v=r2h what's the total of milk on the c

an
Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]3 years ago
3 0
If the diameter is 8 centimeters, the radius is 4.  We can use the formula v=r^2h\pi and plug in r=4 and h=13 to get v=16*13*\pi, so v=208\pi.
You might be interested in
Which steps show how to use the distributive property to evaluate 9.32?
MAVERICK [17]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Maryann went to a beauty store and bought 3 hair brushes for $12 and 2 hair straighteners for $70. Write an expression that can
svetoff [14.1K]

Answer:

$176

Expression: (12*3)+(70*2)

Step-by-step explanation:

The 3 hair brushes: $12*3= $36

The 2 hair straighteners: $70*2=$140

$140+$36=$176

7 0
4 years ago
A rectangle has a length of
cupoosta [38]

Answer:

Perimeter of the rectangle=16 x

Step-by-step explanation:

Step 1: Determine the dimensions of the rectangle

Width=x

Length=7 x

But;

Step 2: Determine the perimeter of the rectangle

P=2(L+W)

where;

P=perimeter

L=length

W=width

In our case;

P=unknown

W=x

L=7 x

replacing;

2(x+7 x)=2 x+14 x

16 x

Perimeter of the rectangle=16 x

5 0
3 years ago
28 grams in an ounce so if each gram costed 20$ how much money would you make?
Mrrafil [7]
The answer is 560. So I hope this helps you.
3 0
3 years ago
Need Help!!<br>Graph the first 6 terms of a sequence where a1 = −3 and d = 4.
GaryK [48]

Answer:

thats what i got hope you have a good day :)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the of this circle in terms of pi
    14·2 answers
  • How to find the inter quartile range of these <br><br> 1,1,1,2,2,3,3,4,5
    15·1 answer
  • I only need help with II please
    6·1 answer
  • Set a is integers and B is whole numbers which one is correct...please help​
    9·1 answer
  • Giant is selling Cereal at $8 for 3 boxes.what is the cost per box?
    6·2 answers
  • Oakley works at a factory that packs products in two
    7·1 answer
  • Olivia has a points card for a movie theater. She receives 25 rewards points just for signing up. She earns 7.5 points for each
    7·2 answers
  • If the cost of production is 20 per 17 inches ^2. why does the dough cost $2 and not say
    12·1 answer
  • 1. What is the place value of the 9 in 0.964?*​
    8·1 answer
  • Quick will give brainlyest. What is the distance between points A and B? Use absolute value to explain your answer.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!