1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
3 years ago
6

Giant is selling Cereal at $8 for 3 boxes.what is the cost per box?

Mathematics
2 answers:
Zolol [24]3 years ago
7 0

Answer:

$2.67

Step-by-step explanation:

you divide to find unit rate

8/3 = 2.666667

blsea [12.9K]3 years ago
3 0

Answer:

$2.67

Step-by-step explanation:

Hope this was helpful

stay safe

brainliest is appreciated:)))

You might be interested in
Please tell the answer and show the work.
LUCKY_DIMON [66]
First step, i would try to figure out the slope. think of it as a typical y=mx+b linear equation as you check out the graph.

it's just rise over run (rise up this many, run over that many), and your options are (-2/3) or (-3/2)

start at the y-intercept, which is just above the middle of the graph. if you go down 2 and try to go over 3, you hit the line before you can count 3 units. that means this slope is incorrect.

go back to the y-intercept. down 3, over 2--there you go. your slope here is (-3/2), which immediately gets rid of half your answer choices for having the wrong slope

the next thing you have to do is decide <em>where</em> this graph should be shaded. the shaded region shows the domain; the white region shows what's outside of your domain. this inequality is shaded "below" which means that the y values are LESS than "(-3/2)x +1"

that eliminates another one of your answer choices; choice 3 is correct. the inequality is y < (-3/2)x + 1

if the graphs of inequalities are shaded below and the line is dotted, it's less than. if the graphs of inequalities are shaded above and the line is dotted, it's greater than. general rules for ya
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
An airline charges 150 for a ticket and 20 for each bag.
Scorpion4ik [409]

it will be C

Answer:

C = 20b + 150

Step-by-step explanation:

because it's 150 for a ticket for each 20 bags. depending on how many bags there are, it wi give you the answer of the cost.

7 0
3 years ago
Please help me i would appreciate it greatly
Lera25 [3.4K]

Answer:

I would put B

Sorry if it's wrong I would have to know what the test is about to answer this

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following functions best represents the graph?
Leviafan [203]
I believe the answer is B.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Recommendations
Roman55 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

27 ÷ 90 = 0.3 = 0.30 = 30%

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A farmer sells 6.8 kilograms of apples and pears at the farmer's market. 2 5 of this weight is apples, and the rest is pears. Ho
    5·1 answer
  • What is the value of 9C6? A. 54 B. 84 C. 6480 D. 60,480
    9·1 answer
  • Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    6·1 answer
  • Please help me by solving the 4th question!!​
    7·1 answer
  • A three digit number is selected at random from the set of all three digit numbers. The probability that the selected number has
    13·1 answer
  • There are 49 vehicles in
    15·1 answer
  • Plz help, this question is in khan academy
    7·1 answer
  • Katie buys several pairs of socks for $3 per pair.
    11·1 answer
  • Select the correct answer.
    11·2 answers
  • The length of a rectangle is 5 cm less than twice the width. The perimeter of the rectangle is 80 cm. Find the dimensions
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!