Answer:
$6 per unit
Explanation:
using the weighted average method:
units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)
ending work in progress 24,000
- materials 90% completed = 21,600
- conversion 40% completed = 9,600
equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion
- total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
- total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600
equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit
Answer:
D.
Explanation:
A economic model can be used to explain or predict economic phenomena, because every model has to have key variables that command the economic decisions and operations.
An economic model is define to get a specific goal, so when some problem comes, you can study every decision based on the model applied, that 'simplifies' solutions, or even better, you must be able to predict when economic problems will arrive.
Answer:
things.
Explanation:
Using tools, operating vehicles, and repairing equipment all involve working with things.
Answer:
b. Financing activities.
Explanation:In the financial activities section of the statement of cash flows, the operations related to the entry and exit of funds for activities that increase the liability or stockholders´equity, but that do not make the main activity of the company must be recorded. Such as: issuance of common stock for cash.