1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
3 years ago
5

CEO, Inc.’s budgeted data for March when 2,400 units were budgeted to be produced and sold are provided: Controllable fixed cost

s $31,300 Sales revenue $190,000 Variable costs $105,840 Actual profit in March totaled $47,000. How much is the variance in a month when 2,500 units are produced (assume sales revenue remains the same)?
Business
1 answer:
Temka [501]3 years ago
4 0

Answer:

$1,450 unfavorable

Explanation:

For computing the variance, first we have to compute the budgeted profit which is shown below:

The budgeted profit = Revenue - expenses

where,

Revenue is $190,000

And, the expenses = Variable cost + Fixed cost

The variable cost per unit is not given so first we have to calculate it

Variable cost per unit = $105,840 ÷ 2,400 units  = $44.10

Now for 2,500 units, the total cost would be

= ($44.10 × 2,500 units) + $31,300

= $141,550

Now the budgeted profit would be

= $190,000 - $141,550

= $48,450

And, the variance equal to

= Actual profit - budgeted profit

= $47,000 - $48,450

= $1,450 unfavorable

You might be interested in
The spread of the coronavirus in the U.S. has had negative effects on the U.S. economy. GDP growth rate went negative (-5.8%) in
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

The Coronavirus pandemic took the world by surprise and most people were not ready for the far reaching quarantine measures that were put in place. These measures along with the general fear of the disease meant that Consumers were demanding less of goods and services which had the effect of shifting the Short Run Demand curve to the left.

The world also saw travel restrictions put in place which were a serious blow to international commerce because suppliers found it hard to source goods. This reduced the supply of goods and services which also meant that the Short Run Aggregate Supply Curve shifted to the left as well.

The New Equilibrium led to a way lower output at Y¹ which is shows why GDP growth fell into negative.

As a result of decreased output and quarantine measures, companies could not afford to keep their employees and had to let go of a lot of them. This is why the Unemployment rate went up as well.

3 0
3 years ago
Exercise 18-12 Computing sales to achieve target income LO C2 Blanchard Company manufactures a single product that sells for $31
photoshop1234 [79]

Answer:

The unit sales to earn the target income is 9,000 units

Explanation:

Annual income=Total sales-total expenses

where;

Annual income=$1,550,000

Total sales=Cost per unit sales×number of units sold (n)=(310×n)=310 n

Total expenses=Variable cost+annual fixed cost

Total expenses=(248×n)+992,000

Total expenses=248 n+992,000

Replacing;

1,550,000=310 n-(248 n+992,000)

1,550,000=310 n-248 n-992,000

310 n-248 n=1,550,000-992,000

62 n=558,000

n=558,000/62

n=$9,000

The unit sales to earn the target income is 9,000 units

3 0
3 years ago
Haskins Company employs material handling employees who move materials between production divisions at a labor cost of $360,000
Marianna [84]

Answer:

correct option is a. $36,000

Explanation:

given data

labor cost = $360,000

move material per year = 600,000 pounds

to find out

material handling cost

solution

we find here first Labor Cost per pound of material that is express as

Labor Cost per pound of material = Labor Cost ÷ Number of Pounds of material   .......................1

Labor Cost per pound of material =  \frac{360000}{600000}

Labor Cost per pound of material = $ .6 per pound of material

=360000/600000= $0.6 per pound of material

so we can say that 60000 pounds are moved in March so cost will be

60000 pounds are move cost = 60000 × $0.6

60000 pounds are move cost = $36000

so correct option is a. $36,000

7 0
3 years ago
The price of diamonds is high, in part because the majority of the world’s diamonds are controlled by a single firm. This is an
kirill115 [55]

Answer:

Option (b) is correct.

Explanation:

This is a case of monopoly market condition where there is a single firm operating the whole market. The price of the products is set by the single firm and the buyers in this market are price taker. The monopolist can earn normal profit, losses and abnormal profit in the short run and can earn normal profit and abnormal profit in the long run.

In our case, the price of diamonds is high because there is only single firm in the whole market and there is no other competitors in the market. That's why they are charging the higher prices.

5 0
3 years ago
The Playa Company has the following information in its records. Certain data have been intentionally omitted ($ in thousands). R
nikklg [1K]

Answer:

Particulars                                      2021                2022                    2023

Beginning Inventory                        <u>277</u>                <u>253</u>                         235

Cost of Goods sold                          633                623                        <u> </u><u>586</u>

Ending inventory                             <u> </u><u>253 </u>              235                          220

Cost of good available for sale       886                <u>876</u><u> </u>                         806

Purchases                                         640                <u>623 </u>                         595

Purchase discounts                           20                   17                            <u>26</u>

Purchase returns                               26                   32                            16

Freight-in                                            15                    34                            18

Explanation:

There are few missing values which are calculated using back solving technique. These values are bold and underlined. Playa Company has missing information for its three year accounts.

Available for sale = Beginning inventory + Net Purchases

Cost of Goods Sold =  Cost of good available for Sales - Ending inventory

Ending inventory = Cost of Goods available for Sales - Cost of Goods Sold.

Net purchases = Gross purchases + Freight in - Purchase discount - Purchase return

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Bunny Bread Company manufactures different types of bread and accounts for its production using an ABC costing system. It has a
    12·1 answer
  • It costs Marigold Company $26 per unit ($18 variable and $8 fixed) to produce its product, which normally sells for $38 per unit
    10·1 answer
  • Borden, inc. wants to develop a new line of great tasting, low-calorie, low-fat, and low-cholesterol processed cheese products.
    7·1 answer
  • Which gland empties directly into the mouth?
    11·1 answer
  • Ginny is a college student who lives in Detroit and provides math tutoring for extra cash. At a wage of $50 per hour, she is wil
    10·1 answer
  • As a manager you may need to discipline poor-performing employees and clearly communicate both good news and critical feedback.
    9·1 answer
  • "Tom, at Bode Corporation we align our individual goals with the company's goals.
    11·2 answers
  • Sam​ Snead, the owner of​ Snead's Fine Golf​ Wear, used $1800 of his personal funds to go on vacation. Which of the following is
    15·1 answer
  • You describe your interview subject’s perspective on the value of education, and you compare those ideas to the views of other p
    14·1 answer
  • _______ consumers in the united states have increasing influences on mainstream u. S. Culture, and the buying power of this grou
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!