Answer:
The company's degree of operating leverage is closest to $840000
Explanation:
Selling price per unit = Sales revenue / No. of bags sold
= $1560000/200000 bags = $7.8 per bag
Variable cost per unit=Total variable expenses/No. of units
= $840000/200000 units = $4.2 per bag
Company’s unit contribution margin = Selling price per unit-Variable cost per unit
= $7.8 per unit-$4.2 per unit = $3.6 per unit
Company's degree of operating leverage = Variables manufacturing expense + Variable selling and administrative expense
=$660000+$180000 = $840000
Answer:
$93,750
Explanation:
Contribution margin=15-(5+3+3)=4
Fixed Costs=$60,000+$40,000=$100,000
Break even point in units=$100,000/4=25,000
Break even point in $=25,000/(4/15)=$93,750
Yes, because Ray investing in two different saving bonds is basically diversification.
Answer:
B. ticketing and marking
Explanation:
Floor ready is the term used to refer to the merchandise which is ready to sale and that the merchandise is detailed with every description required.
That means it is ready with the size, quality, and quantity that is required to be marked.
Along with that it is even priced more properly and is already tagged with the label of description and price.
This all labeling and ticketing is basically done in the retail store before it is offered to the customer.