1.87 is 8.5% of 22 so 8.5% of 80 is 0.085 x 80 so $6.80
Answer:
85+(5x-10)=11x+3 (sum of two non-adjacent interior angle is equal to exterior angle )
75+5x=11x+3
75-3=11x-5x
6x=72
x=72/6
x=12
If James has 12 pairs of basketball shoes, then the ratio would be 3:4 which would stop at 3:12. Then the individual ratios would be 3:4, 6:8, and 9:12
So James has 9 pairs of running shoes
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
i only understand part A:
a) Yes, the more time the plant spend in sunlight, the taller it grows. for example, the plant that spend no time in the sun only grows to 4cm while the plant that spent 9 hours in the sun grew to 31