1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
3 years ago
10

What is the value of this expression? (11,328)°

Mathematics
1 answer:
lys-0071 [83]3 years ago
6 0

Answer:

6025.532

Step-by-step explanation:

assume the unknown value was Y

11328=188% x Y

multiplying both sides by 100 Divide both sides of the equation by 188 we will arrive at:

Y=3x 100/188

Y=6025.532 %

You might be interested in
At dinner, the meal cost $22 and a $1.87 sales tax was added to the bill. What would be the total amount if the meal cost $80.
Helen [10]
1.87 is 8.5% of 22 so 8.5% of 80 is 0.085 x 80 so $6.80
3 0
3 years ago
Please, Find the value of x
dsp73

Answer:

85+(5x-10)=11x+3 (sum of two non-adjacent interior angle is equal to exterior angle )

75+5x=11x+3

75-3=11x-5x

6x=72

x=72/6

x=12

6 0
3 years ago
James has 3 pairs of running shoes for every 4 pairs of basketball shoes. If he has 12 pairs of basketball shoes, how many pairs
GaryK [48]
If James has 12 pairs of basketball shoes, then the ratio would be 3:4 which would stop at 3:12. Then the individual ratios would be 3:4, 6:8, and 9:12

So James has 9 pairs of running shoes
7 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
A student is assessing the correlation between the number of hours a plant receives sunlight and the height to which it grows. [
BigorU [14]

Answer:

i only understand part A:

a) Yes, the more time the plant spend in sunlight, the taller it grows. for example, the plant that spend no time in the sun only grows to 4cm while the plant that spent 9 hours in the sun grew to 31

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Kim's softball team is playing in the championship game. They are losing by a score of 17 to 6. There are 4 innings to go. Kim w
    5·2 answers
  • Share £180 in the 4:5
    15·1 answer
  • Help math whats the answer will give brainliest
    14·1 answer
  • What number is 0.1 more than 30.7?
    8·1 answer
  • Based on this information, which statement BEST describes the relationship between literacy rates and a nation's standard of liv
    5·1 answer
  • I need help ASAP this is due today
    7·1 answer
  • What is the total weight in ounces of the three heaviest boxes?
    13·2 answers
  • Can you help I'm confused​
    5·2 answers
  • How I can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly I will give u brainliest!
    14·2 answers
  • Please help me with this problem
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!