1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
3 years ago
14

If u have 10 pounds soil an u use 5/8 how many pounds do you have left

Mathematics
1 answer:
SVETLANKA909090 [29]3 years ago
8 0
3.75pounds is the answer as 10/8=1.25 and 1.25*3=3.75
You might be interested in
WILL GIVE BRAINIEST what is the sum of the interior angles of the polygon shown below.
jolli1 [7]

Answer:

900

Step-by-step explanation:

(n-2)*180

5*180=900

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 5*9=4666666445554646444646
Step2247 [10]

Answer:

No, it is 45

Step-by-step explanation:

5*9=45

6 0
2 years ago
A bottle of italian salad contains 0.7 grams of sugar. How many milligrams of sugar are in 6 bottles of italian salad dressing
tatyana61 [14]

Answer:

420mg

Step-by-step explanation:

0.7x6 = 0.42g which is 420mg

1g = 1000mg

8 0
2 years ago
Solve the Problems and Round Accordingly.
torisob [31]

Answer:

1) 39.6474

2) 46.8741

3) 89.5382

4) 55.4417

5) 99.1744

6) 181.598

7) 8.076

8) 71.0826

11) 73.423

12) 78.573

13) 91.9519

14) 23.3715

15) 42.9531

16) 0.2386

17) 86.6819

18) 20.9584

6 0
2 years ago
What is 680 divided by 96
Evgen [1.6K]
680/96
= 7.1
 Invest in a calculator
4 0
3 years ago
Other questions:
  • You are riding the bus to school and you realize it is taking longer because of all the stops you are making. The time it takes
    5·2 answers
  • Express 80 as a product of prime factors using index notation
    5·1 answer
  • What is the volume of a cube with an edge length of 0.8 m?
    5·2 answers
  • I’ll mark brainliest
    5·2 answers
  • The graph of 4=3x is shifted 4 units to the right what is the new equation
    7·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
    12·1 answer
  • I NEED HELP!!!!!!! PLZ don’t answer just for points. ONLY do that if someone already helped me
    5·2 answers
  • Sixteen players participated in a tennis tournament. Three players will be awarded for first, second, and third prize. In how ma
    8·1 answer
  • PLS HELP ASAP HELP <br> I will give 15 points pls help
    7·1 answer
  • -10x—16=14<br> -16x -6 = 14
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!