1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
2 years ago
12

The sales forecasting method that consists of making a product available to buyers in one or more locations and measuring purcha

se response is ________?
a. a market test
b. regression analysis
c. trend analysis
d. a survey
e. the Delphi technique
Business
1 answer:
vladimir1956 [14]2 years ago
3 0

Answer: Market test (a)

Explanation:

Market test is an experiment that is usually conducted before the commercialization of a particular product, the outcome of the experiment will determine if such firm will accept the idea of the product or drop it.

You might be interested in
Misaki, a sales manager at a startup cosmetics company, wants to determine her company’s market potential. She first develops a
Viefleur [7K]

The type of approach Misaki is using to determine her company's market potential is the breakdown approach, used to determine the size of sales forces needed in a company.

<h3 /><h3>Breakdown approach</h3>

Corresponds to a method used to identify an organization's sales force, through projections for future sales and past sales history.

Therefore, in the breakdown approach, the total sales value identified by the sales projection is divided by the sales generated by each sales professional, assuming that each one reaches the same level of productivity.

The correct answer is:

  • Breakdown approach

Find out more information about breakdown approach here:

brainly.com/question/5775960

6 0
2 years ago
Why is competition ineffective as a conflict resolution strategy?
mihalych1998 [28]
When some one or something solves  the problem
3 0
3 years ago
ABC Corporation is considering the purchase of a machine that would cost $110,000 and would last for 4 years. At the end of 4 ye
Ahat [919]

Answer:

-$8,705

Explanation:

The computation of the Net present value is shown below

= Present value of all yearly cash inflows after applying discount factor + salvage value - initial investment

where,

The Initial investment is $110,000

All yearly cash flows would be

= Annual cost savings × PVIFA for 4 years at 12%

= $30,000 × 3.0373

= $91,119

Refer to the PVIFA table

And, the salvage value would be

= Salvage value × pvif for 4 years at 12%

= $16,000 × 0.636

= $10,176

The discount factor should be computed by

= 1 ÷ (1 + rate) ^ years

Now put these values to the above formula  

So, the value would equal to

= $91,119 + $10,176 - $110,000

= -$8,705

5 0
2 years ago
Michael receives a monthly salary of $2500 plus a commission of 2% of total orders written. If his orders for the month were $34
Bumek [7]

Answer:

$3,180

Explanation:

Monthly salary would be the base salary = $2500

Since he would earn 2% of all orders, calculate the dollar value of the commission when total orders amount to $34000;

Commission = 2% *34000 = $680

His total pay would be calculated by adding the base salary to the commission amount;

Total pay = base salary + commission

Total pay = $2500 + $680

Total pay = $3,180

7 0
3 years ago
Last year a business had fixed costs of £875,000 and revenue of 2.5 million. The business had total variable coats of 50,000 and
Tomtit [17]

Answer:

Total cost of the business = £925,000

Explanation:

Solution:

Data given:

Fixed cost = £875000

Revenue generated = 2.5 million

Total variable cost = 50,000

Units Sold = 100,000

What is the total cost of the business = ?

Formula for total cost of the business is:

Total Cost = Total Fixed Cost + (Average variable cost per unit x units produced)

Here we have, Total variable cost not the average variable cost per unit.

So,

Average variable cost per unit = Total variable cost/ units produced

Average variable cost per unit = 50,000/100,000

Average variable cost per unit = 1/2 = £0.5 per unit.

Now,

Total cost of the business = Total Fixed Cost + (Average variable cost per unit x units produced)

Let's plug in the values.

Total cost of the business = 875,000 + (0.5 x 100,000)

Total cost of the business = £925,000

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Using the intuitive least cost method for the given transportation problem, answer the following: Cleveland Dayton Erie Supply A
    12·1 answer
  • What is the usual term for spending on infrastructure, production facilities, or anything else that will increase future product
    6·1 answer
  • Betsy Strand’s regular hourly wage rate is $24, and she receives an hourly rate of $36 for work in excess of 40 hours. During a
    13·1 answer
  • You need a 25-year, fixed-rate mortgage to buy a new home for $315,000. Your mortgage bank will lend you the money at an APR of
    6·1 answer
  • Which ICS functional area tracks resources, collects and analyzes information, and maintains documentation?
    15·1 answer
  • A company manufactures a product using machine cells. Each cell has a design capacity of 250 units per day and an effective capa
    7·1 answer
  • Employees at a large company are surveyed about their health insurance stat Employees are coded as "1" if health insurance is ob
    15·1 answer
  • The rule of thumb that predicts that cpu capacity will double every two years is called ________.
    13·1 answer
  • Brown Corporation has 500,000 shares of 9%, $40 par value cumulative preferred stock authorized, 100,000 shares issued, and 80,0
    9·1 answer
  • One of the effects of inflation on the economy is
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!