1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aivan3 [116]
3 years ago
13

Creble Company reported net income for 2016 in the amount of $40,000. The company's financial statements also included the follo

wing: Increase in accounts receivable $4,000
Decrease in inventory 2,000

Depreciation expense 3,000

Gain on sale of equipment 5,000

In the statement of cash flows what is net cash provided by operating activities under the indirect method?

$36,000.

$41,000.

$40,000.

$38,000.
Business
1 answer:
WITCHER [35]3 years ago
3 0

Answer:

$36,000

Explanation:

Net Cash = Net Income for 2016 - Accounts Receivable + Decrease in inventory + Depreciation expense - Gain on sale of equipment

=> Net Cash = $40,000 - $ 4,000 + $2,000 + $3,000 - $5,000

=> Net Cash = $36,000

You might be interested in
This company purchased a truck at a cost of $12,000. The truck has an estimated residual value of $2,000 and an estimated life o
Hoochie [10]

Answer:

Annual depreaciation 2020= $2,400

Explanation:

Giving the following information:

Purchase price= $12,000

Salvage value= $2,000

Useful life= 5 years

<u>To calculate the depreciation expense under the double-declining balance, we need to use the following formula:</u>

Annual depreciation= 2*[(book value)/estimated life (years)]

2019:

Annual depreaciation= 2*[(12,000 - 2,000) / 5]

Annual depreaciation= 4,000

2020:

Annual depreaciation= 2*[(10,000 - 4,000) / 5]

Annual depreaciation= $2,400

8 0
3 years ago
The regular distribution of lollipops, toys, or treats every Friday is an example of a ________that helps reinforce Nunya's cult
harina [27]

Answer:

It is an example of a material symbol that helps reinforce Nunya's culture

6 0
3 years ago
Star Jewelry sells 500 units resulting in $75,000 of sales revenue, $28,000 of variable costs, and $18,000 of fixed costs. The n
antoniya [11.8K]

The <u>number of units</u> that must be sold to achieve $40,000 of operating income is 617 units.

<h3>What is break-even analysis?</h3>

Break-even analysis is an accounting concept that can be used to determine the <u>number of units</u> that must be sold to achieve $40,000 of operating income. This can be computed by using the concept of break-even analysis as follows:

<h3>Data and Calculations:</h3>

Sales units = 500 units

Sales revenue = $75,000

Selling price per unit = $150 ($75,000/500)

Variable costs = $28,000

Variable cost per unit = $56 ($28,000/500)

Contribution margin per unit = $94 ($150 - $56)

Fixed costs = $18,000

Target operating income = $40,000

Break-even point in units to achieve target profit = 617 units ($18,000 + $40,000)/$94

Thus, the <u>number of units</u> that must be sold to achieve $40,000 of operating income is 617 units.

Learn more about break-even analysis at brainly.com/question/21137380

8 0
3 years ago
Please can u explain 5 types of ledgers​
horsena [70]

Answer:

1. Sales ledger

2. Purchase ledger

3. Cash ledger

4. General ledger

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In a failed attempt at extending its brand to a new product line, Bic introduced a line of disposable underwear. To the extent t
    8·1 answer
  • Suppose Susan owns a business that operates in a market characterized by monopolistic competition. Susan's profit-maximizing pri
    9·2 answers
  • The chief executive officer earns $20,000 per month. as of may 31, her gross pay was $100,000. the tax rate for social security
    8·2 answers
  • A taco company is losing business to a new restaurant down the road. To try to gain business back, the taco company launches an
    5·1 answer
  • The economy of a country has been growing at an annual rate of 8%. Determine the cause and effects of the economic growth in thi
    9·2 answers
  • Angelo owns a bookstore and has been running a Google Shopping campaign for several months. He needs to monitor how different bo
    14·2 answers
  • Zoogle has the following selected data ($ in millions): (Round your answers to 2 decimal place. Enter your answers in millions (
    7·1 answer
  • Rank the following items from most liquid to least liquid:
    7·2 answers
  • If a firm's variable cost per unit estimate used in its base case analysis is $50 per unit and they anticipate the upper and low
    14·1 answer
  • Hill Corporation issued $2,100,000 of 8% bonds at 98 on January 2, 2019. Interest is paid semiannually on June 30 and December 3
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!