2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Hey there!
Here is an exspression that would help recognize the amount of quarters you have:
X = Dimes
K = Quarters
X + K = 60 coins
Hope this helps!
Trigonometric functions are not only used in cases of an object that has a cyclical behavior.
<h3>What is a trigonometric function?</h3>
It should be noted that trigonometric functions are real functions that relate the angle of a right angled triangle to the ratios of the two side lengths.
Trigonometric functions are not only used in cases of an object that has a cyclical behavior. It can be used to obtain unknown <em>angles</em> in geometric figures.
It can also be used to model the fluctuations in temperature data for a particular year.
The movement of a yo-yo can be modeled by a sinusoidal curve since it exhibits a periodic behavior.
Learn more about trigonometry on:
brainly.com/question/24349828
Answer:
y = $6
Step-by-step explanation:
In the image below, the table of your question is attached
Based on the information presented in the table.
1 ounce of oregano costs $4
Because there are 4 ounces, this means that
x = 4*($4) = $16
1 ounce of garlic powder $3
Because there are 2 ounces, this means that
y = 2*($3) = $6
Total cost of the ingredients = x+y = 22 $