1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bezzdna [24]
3 years ago
13

What is the value of x to the nearest tenth? A 14. B 14.4. C 13.5. D 13.2

Mathematics
2 answers:
Ivan3 years ago
3 0

Answer:

x=13.5

Step-by-step explanation:

sin 48 = opposite/ hypotenuse

sin 48 = 10/x

multiply by x on each side

x sin 48 =10

divide by sin 48

x = 10/sin 48

x = 13.456

round to the nearest tenth

13.5

Andru [333]3 years ago
3 0

13.5 is the answer to the question

You might be interested in
‼️help please ASAP ‼️
4vir4ik [10]
By the Law of Sine,
\frac{ \sin(77) }{89}  =   \frac{ \sin(46) }{x}
Solve for x and get x = 65.7.
7 0
3 years ago
2 (7-4)÷6 find the value of the expression pls and thanks
swat32
The answer is 1.
2×3=6
6÷6=1
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Megan drove from her house to work at an average speed of 45 miles per hour. The drive took her
Dominik [7]

Answer:

30 mph

Step-by-step explanation:

The average speed = Total distance / Total Time

Distance at 45 m/hr.

t = 20 minutes = 20/60 = 1/3 hour.

r = rate = 45 miles / hour

d = r * t

d = 45 * 1/3 = 15 miles.

Average Speed going home.

t =  30 minutes

t = 30 min / 60 min // hour = 1/2 hours

r = 15 miles / 1/2 = 15 * 2 =  30 miles / hr.

8 0
3 years ago
List 3 values that would make this inequality true y + 7 > 18
blsea [12.9K]

Answer:It

It can be 12, 13, 14 and more up

Step-by-step explanation:

Is that because 12+7= 19 which is bigger than 18

3 0
3 years ago
I had $25 and i bought 3 boxes of granola bars. i can home with $4. how much does each box of granola bars cost?
Snezhnost [94]
$25 - $4 = $21
You spent $21 on 3 boxes of granola bars.

3 boxes = $21
1 box = $21 ÷ 3 = $7

One box of granola bar costs $7.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Savannah recorded the average rainfall amount, in inches, for two cities over the course of 6 months.
    7·1 answer
  • What should be the sum of all the relative frequency values?
    8·1 answer
  • 6(2x-12)=24 how do u actually solve this?
    13·1 answer
  • What is the volume of the cone to the nearest cubic millimeter? (Use ​π = 3.14)
    9·1 answer
  • The table shows the pricing for four different types of apples. Which type costs the least per kilogram? Type: Cost:
    14·2 answers
  • 262 + 923 + 231 - 138 = ?​
    5·1 answer
  • ASAP 50 POINTS
    6·2 answers
  • Heeellllpppppp
    15·1 answer
  • Kurt has 32 cans of regular soda and 48 cans of diet soda. He wants to create some identical refreshment tables that will operat
    6·1 answer
  • Can someone friend me please
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!