1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
3 years ago
7

What is the slope of the line passing through the points (1, −5) and (4, 1)? −45 54 2 −2

Mathematics
2 answers:
olga_2 [115]3 years ago
6 0

Answer:

Slope of the line passing through the points (1, −5) and (4, 1) is 2 .

Step-by-step explanation:

The equation of the slope is given by

m = \frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}

As given

line passing through the points (1, −5) and (4, 1) .

m = \frac{1-(-5)}{4-1}

m = \frac{1+5}{4-1}

m = \frac{6}{3}

m = 2

Therefore the slope of the line passing through the points (1, −5) and (4, 1) is 2 .

aliya0001 [1]3 years ago
6 0
Slope=m=(y2-y1)/(x2-x1)
m=(1-(-5))/(4-1)
m=(1+5)/(3)
m=6/3
Slope=m=2
You might be interested in
Expression 1:
e-lub [12.9K]
1. Did it mentally think it’s 16. Make sure to yield to order of operations.
2. Because none of the operations are multiplication or division, parenthesis can be put anywhere that isn’t between exponents and it will yield 22.
7 0
2 years ago
Write an expression to represent this situation: seven less than the product of four and a number please help me
Studentka2010 [4]
4x-7: "seven less than" means you're going to subtract it from the upcoming value, which is "the product of four and a number". "a number" refers to an unknown variable, which I chose to be x. So put it all together and you get 4x-7
3 0
3 years ago
Paolo is using his grandmother’s cookie recipe. He always doubles the amount of chocolate chips and oats. The recipe calls for 2
lesya692 [45]

Answer:

6 1/3 divided by 2 1/2 = x

Step-by-step explanation:

Hope this helps.

6 0
2 years ago
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
a certain area covers 4800km squared,the area decreases by 6.75% each year what will the area be in 13 years?
Darina [25.2K]

The answer is 588 because if you multiply 6.75 percent of 4800 by 13, and then subtract it from 4800, you get 588.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • −4x−7+10x=−7+6x how many solutions
    15·1 answer
  • Travis writes 72=9×8. Is he correct? Explain at least 2 strategies Travis can use to check his work.
    14·1 answer
  • Show that for a square symmetric matrix M, any two eigen-vectors v1, v2 with distinct eigen-values λ1, λ2, are orthogonal, i.e.
    11·1 answer
  • I need help with this question please
    6·1 answer
  • How many squares do you see?
    14·2 answers
  • PLS HELP PLS HELP! What is the average speed Ben traveled in leg C of his journey?
    7·2 answers
  • Through: (-5, -3), perp. to y=-9/4x-5
    15·1 answer
  • At the beginning of the snowstorm, Olivia had 4 inches of snow on her lawn. The snow then began to fall at a constant rate of 1
    15·2 answers
  • Find the value of x .Find the measurements of
    13·1 answer
  • Help me please thank you sm
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!