1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
3 years ago
11

A decorator wants to line the bottom of 3 drawers with paper. If the bottom of each drawer measures 36 inches by 20 inches, how

many squares inches of paper are needed?
Mathematics
1 answer:
natali 33 [55]3 years ago
4 0

Answer:

168 I believe

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please answer this correctly as soon as possible I want genius or expert people to answer this correctly
Ede4ka [16]
6/54 times because there are 9 marbles and the orange marble is 1 out of those 9 marbles. If you multiply 6*9= 54 then you notice there is a 6/54 chance of picking any 1 marble out of the 54 times that you decide to pick marbles.
4 0
3 years ago
At a coffee shop, the price of a cup of coffee increased from $1.20 to $1.44. What is the percent increase in the cost of the co
Scorpion4ik [409]
The answer to the question is 20%
7 0
2 years ago
Find the value of 2.<br> 47<br> (3x + 2)
steposvetlana [31]

Answer: x = 15

Step-by-step explanation:

Vertical angles are equal so we can set 47 = 3x + 2

Now just solve the equation for x

47 = 3x + 2

Subtract 2 from each side

45 = 3x

Divide both sides by 3

15 = x

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given rhombus ABCD, find area if<br> angleABC = 60deg<br> AE = 2
Nikolay [14]
All triangles are 30-60-90, therefore the short legs (2) are half as much as the hypotenuse. Therefore the hypotenuse is 4. Because its a rhombus, all sides are congruent, so you have the length and width and can multiply them to get 16 square units.

7 0
3 years ago
Mary is rolling a standard six-sided die and spinning on a spinner with the number 1-8.
Readme [11.4K]

Answer:

a) Dice and spinner are different objects, with no relation between themselves, and thus her dice rolls and spinning outcomes are independent.

b) \frac{1}{48} probability of her rolling a 4 and spinning an 8.

c) \frac{1}{8} probability of her rolling an even number and spinning a number less than 3.

Step-by-step explanation:

A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.

A) Are her dice rolls and spinning outcomes independent or dependent?

Dice and spinner are different objects, with no relation between themselves, and thus her dice rolls and spinning outcomes are independent.

B) What is the probability of her rolling a 4 and spinning an 8?

Since the events are independent, we find each separate probability and multiply them.

Probability of rolling a 4:

One side out of 6 on the dice. So

P(A) = \frac{1}{6}

Probability of spinning an 8:

One side out of 8 on the spinner. So

P(B) = \frac{1}{8}

Probability of rolling a 4 and spinning an 8:

P(A \cap B) = P(A)P(B) = \frac{1}{6} \times \frac{1}{8} = \frac{1}{48}

\frac{1}{48} probability of her rolling a 4 and spinning an 8.

C) What is the probability of her rolling an even number and spinning a number less than 3?

Since the events are independent, we find each separate probability and multiply them.

Probability of rolling an even number:

2, 4 or 6(3 sides out of 6). So

P(A) = \frac{3}{6} = \frac{1}{2}

Probability of spinning a number less than 3:

Two numbers(1 or 2) out of 8 on the spinner. So

P(B) = \frac{2}{8} = \frac{1}{4}

Probability of rolling an even number and spinning a number less than 3:

P(A \cap B) = P(A)P(B) = \frac{1}{2} \times \frac{1}{4} = \frac{1}{8}

\frac{1}{8} probability of her rolling an even number and spinning a number less than 3.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the value of x help 10 points
    11·1 answer
  • A 5-pack of popsicles costs $0.95. What is the unit price?
    9·2 answers
  • Round to nearest cent $0.1968
    9·2 answers
  • 32/96 in its simplest form
    13·2 answers
  • six grapefruit cost as much as a dozen of oranges.the cost of a dozen grapefruit and two dozen oranges is $12.how much does one
    13·2 answers
  • Please see the question and solve plz​
    7·1 answer
  • Give your answer in a mixed number simplest form ​
    13·2 answers
  • Specialty t-shirts are being sold online for $15 each, plus a one-time
    9·1 answer
  • Solve for x. Assume that lines are diameters?
    10·2 answers
  • Find the interior and exterior angles of regular triangle.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!