Let unit cost of one rake be : r
Given : Total number of volunteers = 12
Given : Each pair of gloves cost $8.00
⇒ Cost of 12 pair of gloves for 12 volunteers = (12 × 8) = $96
Given : The gardener spends a total of $300 on both rakes and gloves
⇒ Cost of 12 rakes + Cost of 12 pair of gloves = $300
⇒ 12r + 96 = 300
⇒ 12r = 204
⇒ r = 17
<u>Answer</u> : Cost of one rake is $17
The Answer is:
(5a2-3a+8)+(-4a2-1)+(15a+11)
Answer:

Step-by-step explanation:

We know: the denominator must be different than 0.
Therefore
<em>add 8 to both sides</em>

<em>divide both sides by 2</em>

Answer:
wow
Step-by-step explanation: