1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lemur [1.5K]
3 years ago
12

A small producer of machine tools wants to move to a larger building and has identified two alternatives. Location A has annual

fixed costs of $800,000 and variable costs of $14,000 per unit; location B has annual fixed costs of $920,000 and variable costs of $13,000 per unit. The finished items sell for $17,000 each.
a. At what volume of output would the two locations have the same total cost?
b. For what range of output would location A be superior? For what range would B be superior?
Business
1 answer:
worty [1.4K]3 years ago
5 0

Answer:

Locations Same Total Cost at output = 120

Location A superior (less TC) than Location B (more TC) at output = 100

Location B superior (less TC) than Location A (more TC) at output = 150

Explanation:

Total Fixed Cost = Total Fixed Cost + Total Variable Cost

Location A :

Total Cost A  = 800000 + 14000x

Location B :

Total Cost B = 920000 + 13000x

a. Two Locations have same Total Cost at output :

TC (A) = TC (B)

800000 + 14000x = 920000 + 13000x

920000 - 800000 = 14000x - 13000x

120000 = 1000x

x = 120000 / 1000 → = 120

b. Location A would be superior if : TC (A) < TC (B)

Hit & Trial method ; taking x = 100

[800000 + 14000 (100) = 220000] < [920000 + 13000 (100) = 2220000]

Location B would be superior if : TC (B) < TC (A)

Hit & Trial method ; taking x = 150

800000 + 14000 (150) = 2900000] > [920000 + 13000 (150) = 2870000]

You might be interested in
8. Chocolates bought at 5 for £6 are sold at 2 for £3, find:
s344n2d4d5 [400]

1. Divide price by quantity:

6/5 = 1.20 each


2. 3/2 = 1.50 each


3. profit/ loss = sold - purchased price

1.50 - 1.20 = 0.30 profit

4 0
2 years ago
Pompeii, Inc., has sales of $46,200, costs of $23,100, depreciation expense of $2,200, and interest expense of $1,700. If the ta
ycow [4]

Answer:

The net operating cashflows are 18,876 dollars.

Explanation:

Operating cashflows are cashflows which an entity generates from it core operations. In other words cash flow related to investment and finance activities do not form part of an entity operaing cashflows.

So in this example interest will not be part of operating cashflows.

For more details please refer to below given calculations.

OCF

Sales       46,200

Cost         (23,100)

Tax            (4,224) (W-1)

OCF          18,876

(W-1)  Calculating profit to find tax paid

(46,200-23,100-2,200-1,700)*22%

5 0
3 years ago
Jayda started a corporation that creates software products for clients. Which statement correctly reflects Jayda’s role in the c
ki77a [65]
What were the answer choices
6 0
3 years ago
A private university offers graduate assistantships to qualified students each year. In exchange for the waiver oftuition, gradu
alina1380 [7]

Answer:

A. tuition revenues of $4,000 and expenditures of $4,000.

Explanation:

If the student is not employed as a graduate assistant required to assist faculty members with research and other activities, we will have one:

a. The student will have to pay $4,000 tuition. This is a revenue to the university.

b. The private university will employ a research assistant and pay him $4,000. This an expenditure to the university.

Therefore, this transactions have to be required as highlighted in a. and b. above to track the actual revenue and expenditure implication of the waiver despite cash does not exchange hands.

7 0
3 years ago
ABC Company sells 300 machines for $5000 each in the current year. Each machine carries a one-year warranty. Experience from the
const2013 [10]

Answer:

the journal entry to record warranty expense is:

Dr Warranty expense 30,000

    Cr Warranty liability 30,000

the journal entry to record actual expenses related to product warranties:

Dr Warranty liability 10,000

    Cr Cash (or inventory, or wages payable) 10,000

Depending on what type of costs are incurred by the company, the account credited will vary, e.g. if units are replaced, then inventory must be credited, or if units are repaired and only labor is used, then wages payable or cash should be credited. Since the question doesn't give us a lot of details, I credited cash.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A certificate of deposit is a receipt showing that an investor has made an interest bearing loan to a bank or a government or a
    5·2 answers
  • An example of automatic fiscal policy is A. a change in taxes that has no multiplier effect. B. the Federal Reserve reducing int
    9·1 answer
  • Grady exchanges qualified property, basis of $20,667 and fair market value of $24,800, for 60% of the stock of Eadie Corporation
    5·1 answer
  • 1. Think about the four cores of credibility. Choose one of them and describe why it is important to you for your workplace.
    15·1 answer
  • For product costs associated with a particular product to be reported on the income statement:
    12·1 answer
  • Dilthium batteries is a division of enterprise corporation. The division manufactures and sells a long-time
    13·1 answer
  • Closing Entries In the midst of closing procedures, Echo Corporation's accountant became ill and was hospitalized. You have volu
    15·1 answer
  • Top executives at McCain Ericsson Bank have taken up business process reengineering to improve the standards of the organization
    15·1 answer
  • According to the article "Keeping alive the Big Questions" by Jaweed Kaleem, which was presented this week, what are some reason
    5·1 answer
  • Why is it important that the whole organization works toward the strategic plan? How do the departments affect each other in rea
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!