1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SOVA2 [1]
3 years ago
10

A farmer wants to fence a rectangular area of 128 square feet next to a river. Find the length and width of the rectangle which

uses the least amount of fencing if no fencing is needed along the river. Assume the length of the fence runs parallel to the river.
Mathematics
1 answer:
Delicious77 [7]3 years ago
7 0

Answer:

Length=16 ft

Width=8 ft

Step-by-step explanation:

Let width be w and length will be 128/w since area is product of length and width

Perimeter will be w+w+128/w. Note that along the river, fencing isn't needed that is why perimeter equals 2w+128/w

Getting the first differential of perimeter with respect to w then

2-\frac {128}{w^{2}}

At critical point

2-\frac {128}{w^{2}}=0

2=\frac {128}{w^{2}}

w^{2}=64\\w=8

Therefore, since length is 128/w, length is 128/8=16 ft

Therefore, maximum length and width are 16 ft and 8ft respectively

You might be interested in
A gym membership charges a one-time application fee of $15, plus $32 each month. Which of the following equations could represen
avanturin [10]

Answer:

The answer is A. y =32x + 15

Step-by-step explanation:

The reason behind this is the rate. The amount of money each month is the slope (m). The additional fee would be the b.

4 0
2 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br> $370 for 12 ft2
valentina_108 [34]

Answer:

30.80

Step-by-step explanation:

$370/12ft^2

6 0
3 years ago
(PLEASE HELP)<br> Which value of x makes this equation true<br> -90=-100+x
riadik2000 [5.3K]

Answer:

-0.9

Step-by-step explanation:

-0.9 × 100 = -90

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A soccer coach spent $162 dollars on 24 pairs of socks for his players. How much did five pairs of socks cost? Verify your answe
shutvik [7]

Answer:

$162÷24=$6.75

$6.75-per each

five pairs of socks-$6.75x5=$33.75

3 0
3 years ago
Point G is on line segment FH. Given FH = 5x + 2, GH = 5x – 9, and
Anni [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

11

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The drawing below (not to scale) shows a running track. The ends are semicircles. The distance between the two inner parallel st
    9·1 answer
  • Skateland charges a $50 flat fee for birthday party rental and $5.50 for each person. Joann can spend at most $100 on her birthd
    7·2 answers
  • The population of a city has decreased by 35% since it was last measured. If the current population is 16900 what was the previo
    6·1 answer
  • Which problem shows how many groups of 9 are in 45?
    10·1 answer
  • It takes 20 minutes for 5people to paint 5 walls. How many minutes does it take 9 people to paint 9walls?
    11·1 answer
  • A researcher was interested in comparing the resting heart rate of people who exercise regularly and people who do not exercise
    5·1 answer
  • CERTAIN ANSWERS ONLY!!! There should 4 answers, thank you in advance. It may be a bit difficult sorry. Thank you :)
    6·2 answers
  • Please help I don’t understand this..
    14·1 answer
  • Determine the solution for the following equation: (8x-8) 3/2 = 64
    14·1 answer
  • If 343* = 494-x, what is the value of x?<br><br> 5/8<br> 8/5<br> 2<br> 8
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!