1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
7

8. The sum of two numbers is 23 less than twice the first number. Their difference is 19 less than

Mathematics
1 answer:
Katarina [22]3 years ago
4 0

Answer:

44, 21

Step-by-step explanation:

x+y = 2x-23

x-y = 2y - 19

Rewrite

-x + y = -23

x - 3y = -19

Use elimination.

You might be interested in
4 less than n is 9.?
Phoenix [80]

Answer:

13. Bestie literally 9+4

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form.
pychu [463]

Answer: 84 is your answer hope this helped

plz make brainly

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP<br> The function in the table is quadratic: <br><br> TRUE<br> FALSE
valentinak56 [21]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Each f(x) increases by 8 therefore this equation is a linear function. If you where to graph it would be a straight line

Hope this helped :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me asap!!
alexandr402 [8]

this is pay back again yessir

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
To solve the inequality 4x &lt; 8, you would divide both sides of the inequality by 4.
KiRa [710]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

4x<8

divide

x<2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • One moving company charges $800 plus $16 per hour. another moving company charges $720 plus $21 per hour. at what number of hour
    12·1 answer
  • You have 2 quarts of orange juice and 1 pint of cranberry juice to make a fruit punch.then you use 1 quart more of ginger ale th
    12·1 answer
  • Solve the simultaneous equation 3x²-xy=0, 2y-5x=1​
    8·1 answer
  • A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9 what is the unit price of the turkey in the package?
    15·1 answer
  • Solve system of equations by elimination. Show all your steps.
    15·1 answer
  • X + 2 1/2 = 10 what does x equal
    7·2 answers
  • Two linear functions are represented in different formats.
    7·1 answer
  • Find the length of CD
    13·2 answers
  • Find the volume of the cube shown at the right. h=6in
    11·1 answer
  • Please answer this question right now
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!