1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
3 years ago
6

Someone help me this is so hard

Mathematics
2 answers:
Sholpan [36]3 years ago
7 0

Answer:

the answer is 16

Step-by-step explanation:

x^2 + 7 ( x=3)

3^2 + 7

9 + 7 =

16

x^2 would be that number(x) times itself that many times[ in this case it would be the number 2]

Igoryamba3 years ago
6 0
The answer is 16 cause you substitute 3 for x then multiply 3 by 2 then add 9 + 7
You might be interested in
Maggie graphed the image of a 90 counterclockwise rotation about vertex A of . Coordinates B and C of are (2, 6) and (4, 3) and
Lemur [1.5K]

Answer:

A(2,2)

Step-by-step explanation:

Let the vertex A has coordinates (x_A,y_A)

Vectors AB and AB' are perpendicular, then

\overrightarrow {AB}=(2-x_A,6-y_A)\\ \\\overrightarrow {AB'}=(-2-x_A,2-y_A)\\ \\\overrightarrow {AB}\perp\overrightarrow {AB'}\Rightarrow \overrightarrow {AB}\cdot \overrightarrow {AB'}=0\Rightarrow (2-x_A)(-2-x_A)+(6-y_A)(2-y_A)=0

Vectors AC and AC' are perpendicular, then

\overrightarrow {AC}=(4-x_A,3-y_A)\\ \\\overrightarrow {AC'}=(1-x_A,4-y_A)\\ \\\overrightarrow {AC}\perp\overrightarrow {AC'}\Rightarrow \overrightarrow {AC}\cdot \overrightarrow {AC'}=0\Rightarrow (4-x_A)(1-x_A)+(3-y_A)(4-y_A)=0

Now, solve the system of two equations:

\left\{\begin{array}{l}(2-x_A)(-2-x_A)+(6-y_A)(2-y_A)=0\\ \\(4-x_A)(1-x_A)+(3-y_A)(4-y_A)=0\end{array}\right.\\ \\\left\{\begin{array}{l}-4-2x_A+2x_A+x_A^2+12-6y_A-2y_A+y^2_A=0\\ \\4-4x_A-x_A+x_A^2+12-3y_A-4y_A+y_A^2=0\end{array}\right.\\ \\\left\{\begin{array}{l}x_A^2+y_A^2-8y_A+8=0\\ \\x_A^2+y_A^2-5x_A-7y_A+16=0\end{array}\right.

Subtract these two equations:

5x_A-y_A-8=0\Rightarrow y_A=5x_A-8

Substitute it into the first equation:

x_A^2+(5x_A-8)^2-8(5x_A-8)+8=0\\ \\x_A^2+25x_A^2-80x_A+64-40x_A+64+8=0\\ \\26x_A^2-120x_A+136=0\\ \\13x_A^2-60x_A+68=0\\ \\D=(-60)^2-4\cdot 13\cdot 68=3600-3536=64\\ \\x_{A_{1,2}}=\dfrac{60\pm8}{2\cdot 13}=\dfrac{34}{13},2

Then

y_{A_{1,2}}=5\cdot \dfrac{34}{13}-8 \text{ or } 5\cdot 2-8\\ \\=\dfrac{66}{13}\text{ or } 2

Rotation by 90° counterclockwise about A(2,2) gives image points B' and C' (see attached diagram)

8 0
3 years ago
Your CLASS is selling boxes of flower
denis-greek [22]

Answer:

1.50

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help this is about shapes
denis-greek [22]

Answer:

exactly one pair of parallel sides =E

two pairs of sices of equal length = B,D

no right angle = A,C

8 0
3 years ago
Hi what is the answer for b please
Ray Of Light [21]

E = 352.50 euro × 1 pound / 1.41 euro = 250.00 pounds

J = 39856 yen × 1 pound / 188 yen = 212.00 pounds

a) Japan is cheaper

b) 250 - 212 = 38 pounds cheaper

7 0
3 years ago
1.86÷2=1, point, 86, divided by, 2, equals
Tcecarenko [31]

<h2>Question;</h2><h2> 86÷2=1</h2><h2>Answer;</h2><h2>86÷2=43</h2><h2> </h2>

<h2>Hope it helps brainliest and liked my answer please</h2>

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help with 6th grade math
    15·1 answer
  • Gary is looking over his receipts from his trip to Europe. When he was in Germany, he exchanged US dollars for euros at a rate o
    6·2 answers
  • What's the area for number 5 and 6
    15·1 answer
  • 2gallon container of window cleaner costs $15.04. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • I don’t know if this is right, I’m stuck. Help!
    12·1 answer
  • Grandpa's age is 6 years less than 6 times juniors age. their sum of their age is 78.
    7·2 answers
  • √ 128 = √ 16 × √ 8 = 4√ 8
    6·2 answers
  • 10. Amina is currently twice as old as her younger brother,
    11·1 answer
  • The on-campus Starbucks store sells an average of 4,000 cups of coffee per day. Assuming the store is open 365 days per year and
    14·1 answer
  • The store Skate4you buys skateboards from a manufacturer at a wholesale price of $57. The store's markup
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!