1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
3 years ago
7

Find the value of a2 + b when a = -2 and b = 5

Mathematics
1 answer:
REY [17]3 years ago
4 0

Answer: 9

Step-by-step explanation: In this problem, we're going to evaluate a² + b knowing that <em>a</em> = -2 and <em>b</em> = 5.

So the first thing we want to do is substitute these numbers into our problem.

Since <em>a</em> = -2, we will replace <em>a</em> with a -2 and as we do that, we will put that -2 in parentheses and square it since we have a². Squaring a number just means multiplying a number by itself so (-2)² is equal to 4 since a negative multiplied by a negative gives us a positive.

Now we will replace <em>b</em> with 5 and now we have the following.

4 + 5 simplifies to 9.

You might be interested in
HELP ASAP
slega [8]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

The sample size wasn't big enough. It could only be a trend in that grade.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainliest.
snow_tiger [21]

The ordered pair (- 3, 1 ) is a solution to the second equation because it makes the second equation true

To test , substitute the coordinates of (- 3, 1) into the equations and if both sides are true then it is a solution to the equation.

x - 4y = - 3 - 4 = - 7 ≠ 6 ← not true

(3 × - 3) + 1 = - 9 + 1 = - 8 ← true

Thus (- 3, 1 ) is a solution to the second equation



3 0
4 years ago
Progress:
ipn [44]

Answer:

24 graciass bendiciones para ti

3 0
3 years ago
Cathy bought 3 baskets for $12 how many baskets can she buy for 20​
Anarel [89]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

12/3=4 4 is the price of each basket

20/4=5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is defined as the number of square units needed to fill it? Region
Artemon [7]
I'm 90% sure it's Area.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • During which month did Mr.Warner spend the most on gas?
    5·2 answers
  • Solve for x " 1/6x+2/3x+4=x+2
    12·1 answer
  • A trick driver had $424 to pay for bridge tolls if the tolls $4 to cross the bridge how many times can tge driver cross the brid
    14·2 answers
  • Set up the following word problem as a proportion and solve. Then write your answer as a complete sentence.
    7·1 answer
  • Ella purchased a game that was on sale for 12% off. The sales tax in her county is 6%. Let y represent the original price of the
    8·1 answer
  • If y = 8 cm, what is the area of the blue section of this shape?
    11·1 answer
  • If f(x) = - 4x and g(x)= 5x?, find<br> a. (f+g)(x)<br> b.(-9)(x)<br> C. (fog)(x)
    6·1 answer
  • In ΔRST, the measure of ∠T=90°, the measure of ∠R=24°, and RS = 3.8 feet. Find the length of ST to the nearest tenth of a foot
    5·2 answers
  • The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?
    9·2 answers
  • If Shannon wants to fill a spherical balloon so that it has a circumference of 8π in, how much air will she need to use to fill
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!