1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GaryK [48]
3 years ago
13

Help me with this please thank you​

Mathematics
2 answers:
NISA [10]3 years ago
7 0

Answer:

1/5

Step-by-step explanation:

I looked at the point and I count how many movements in the y (1)

and how many in the x (5) from the origin (0,0).

The I found the slope: 1/5

Yakvenalex [24]3 years ago
3 0

Answer:

1/5

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the slope

y/x  since the line goes through (0,0)

y=1 and x=5 at the point given

1/5

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Chuge%5Cblue%7B%5Cboxed%7B%5Ctt%7B%5Ccolorbox%7Bblack%7D%7Bhi%20need%20kausap%20%5C%3A%20who
mars1129 [50]
What???????? Lol I don’t get it
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcie jogs each morning. The relationship between the total number of miles she jogged this week, m, to the total number of mil
Phantasy [73]

Answer: Marcie jogged twice as many miles this week as she jogged last week

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
How would you label this angle?<br><br> A) ∠C<br><br> B) ∠B<br><br> C)∠A<br><br> D) none of these
Elina [12.6K]

Answer:

B: Acute

Please make me brainiest

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Michael is planning to ride a horse to a campsite. The sum of Michael’s weight and the combined weight of his camping supplies m
hram777 [196]
177 + s < = 0.20(1000)....where s = weight of the camping supplies
177 + s < = 200
s < = 200 - 177
s < = 23 <== so, at most, his camping supplies can weigh 23 lbs
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price of commodity a is 4500 and increases at the rate of $6 every three months. Commodity b costs $5400 and increases at ra
ivanzaharov [21]
Let x be the months and y be the cost.

Rate of increase of commodity A = 6/3 = $2 per month
Equation:
y = 2x + 4500

Rate of increase of commodity B = 2/4 = $0.5 per month
Equation:
y = 0.5x + 5400

Equating the costs,
2x + 4500 = 0.5x + 5400
1.5x = 900
x = 600 months
x = 600 / 12 = 50 years
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A) The perimeter of a rectangle is the sum of the lengths of its four sides. Write an expression for the perimeter of the rectan
    14·1 answer
  • Irrational number between 6.23 and 6.35
    6·1 answer
  • Express each rate as a unit rate $46 for 5 toys
    14·1 answer
  • Find the coordinates of the midpoint of each segment formed by the given points, (2,4) and (-4,4)
    10·1 answer
  • Use the Distributive Property to determine which of the following statements is equivalent to 5(6 – 2).
    5·1 answer
  • What’s the perimeter of a rectangle with length x and width x-5
    14·1 answer
  • Use the distributive property to write the expression without parentheses. Then simplify the​ result, if possible.
    7·1 answer
  • Ms. Ling bought party hats for the 86 fourth
    6·2 answers
  • Solve 3x − 2y = −21 and 2x + 5y = 5 using elimination
    10·1 answer
  • Find the measure of the exterior 21.<br> 45°<br> Ο Α. 10"<br> Β. 125°<br> C. 80'<br> D. 100°
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!