1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
5

A Hummingbird moves its wings at a rate of 5520 wingsbeats a minute. Write this rate in wingbeats per second?

Mathematics
2 answers:
bija089 [108]3 years ago
4 0
Should be just 92 wingbeats per second.
taurus [48]3 years ago
4 0
You would do 5520 divided by 60 to get your answer. The answer should be 92. Hope this helps!
You might be interested in
What does this mean
MissTica
That is basically splitting the sentence so that it’s easier for you to solve it. It’s basically the same thing
4 0
3 years ago
Workout the area of the quarter of a circle with a radius of 8
QveST [7]

Answer:

16\pi

Step-by-step explanation:

We need to find 1/4 of the area of a circle with a radius of 8

Let r be radius

Area of a circle = r^{2} \pi

Substitute r with 8

Area of a circle = 8^2\pi =64\pi

Now, to find 1/4 of the area, we can create an equation \frac{64\pi }{4}={16\pi

The answer is 16\pi

Hope this helps :)

Have a spectacular day!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Azul finished his 10-mile run in 65 minutes. Assuming he ran the same pace throughout the entire distance, how long did it take
meriva
6 minutes and 30 seconds for each mile.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
a country's population in 1991 was 48 million in 2002 it was 51 million estimate the population in 2008 using the expotential gr
Dvinal [7]
<span>one approach first write the formula substitute what you are given to find the rate you have the initial amount and the amount after a specified time do you see that it changed by (51 -48) millions in a period of (1997-1990) years using this rate with the new time (2017-1997) years and the new initial amount 51 million plug into the formula to find the new amount. Round your answer to the nearest million. the amount is calculated in millions. use the nearest whole number.</span>
8 0
3 years ago
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the answer <br> How do you solve this
    5·1 answer
  • Round 2.85 tons to the nearest hundredth
    6·1 answer
  • Help with algebra pleaseeeeeee
    12·2 answers
  • What is negative 5 squared?
    6·2 answers
  • The school had 366 chairs and 12 classrooms. How many chairs could they put in each classroom?
    5·1 answer
  • I want to know how to get the answer which is “3/10” can anyone tell me the steps to solving this probability problem?
    6·1 answer
  • the weather forecaster say that it is 200 C on Mars. Neptune is 7/10 as hot as mars. how hot is it in Neptune
    7·1 answer
  • PLEASE HELP! What is the slope of the line that passes through (3,6) and (7,16)?
    6·1 answer
  • The tent shown has fabric covering all four sides and the floor. What is the minimum amount of fabric needed to construct the te
    8·1 answer
  • You want to put a fence around your large yard. There are two companies that you have found to do the work. They have each given
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!