1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gemiola [76]
3 years ago
8

I want to know what equals this problem 21 = 1 + 10x

Mathematics
2 answers:
spayn [35]3 years ago
6 0

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

10x2=20

20+1=21

Naily [24]3 years ago
4 0
Answer is x = 2

Explanation =

21 = 1 + 10x
Substract 1 from both sides
20 = 10x
Then divide both sides by 10x
This is equal to x = 2
You might be interested in
1 page for every 3 students is a unit rate or rate
mixas84 [53]
I think the answer to this is a rate
8 0
3 years ago
The equation y=0.002x-0.20 can be used to determine the approximate profit,y in dollars,of producing x items.solve for x. How ma
lakkis [162]

Answer:

1966600 items must be produced in other to profit $3933

Step-by-step explanation:

from the equation y = 0.002x -0.20

where y is the profit in dollars

and x is the number of items

then to get the number of item to be produced in other to profit $3933 ?

will be by substituting $3933 for y in the equation and solving for x,

     3933 = 0.002x - 0.20

Firstly you will add 0.20 to both sides, which will be

      3933 + 0.20 = 0.002x - 0.20 + 0.20

       3933.20 = 0.002x

then we will divide both sides by 0.002

     3933.20 / 0.002 = 0.002x / 0.002

therefore, x = 1966600

5 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLEST
Snowcat [4.5K]

Answer:

109.0125 dollars, rounded is 109.01$

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Terry bought 5 pounds of strawberries for $15. Which equation can be used to find the cost per pound of strawberries,x?
Brums [2.3K]

Answer:

5x=15

Step-by-step explanation:

5pounds  times the price per pound (x) equals $15

7 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!!
barxatty [35]

Answers:

  • <u>24000 dollars</u> invested at 4%
  • <u>18000 dollars</u> was invested at 7%

======================================================

Work Shown:

x = amount invested at 4%

If she invests x dollars at 4%, then the rest (42000-x) must be invested at the other rate of 7%

She earns 0.04x dollars from that first account and 0.07(42000-x) dollars from the second account

This means we have

0.04x+0.07(42000-x)

0.04x+0.07*42000-0.07x

0.04x+2940-0.07x

-0.03x+2940

This represents the total amount of money earned after 1 year.

We're told the amount earned in interest is $2220, so we can say,

-0.03x+2940 = 2220

-0.03x = 2220-2940

-0.03x = -720

x = -720/(-0.03)

x = 24000 dollars is the amount invested at 4%

42000-x = 42000-24000 = 18000 dollars was invested at 7%

----------------------

As a check, we can see that

18000+24000 = 42000

and also

0.04x = 0.04*24000 = 960 earned from the first account

0.07*18000 = 1260 earned from the second account

1260+960 = 2220 is the total interest earned from both accounts combined

This confirms our answers.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Divide and answer.<br> 2.92 ÷ 10
    14·2 answers
  • Find the angle between the diagonal of the unit square in R2 and<br> one of the coordinate axes
    10·1 answer
  • What is the equation 2y+4n=-6x in slope-intercept form
    14·1 answer
  • The function P=0.00892 + 1.11491 + 78.4491 models the United States population in millions since 1900. Use the function
    14·1 answer
  • Plz help!! I do not know the answer?
    15·1 answer
  • Auberys dinner cost $85 she tips the waitstaff 30% for excellent service. HOW much does aubery tip the waitstaff​
    10·2 answers
  • What percent of 48 is 20?<br> Pleaseee
    11·1 answer
  • G(x) = (x + 4)4(x − 9) At x = −4, the graph the x–axis. At x = 9, the graph the x–axis.
    14·2 answers
  • Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?
    11·2 answers
  • Bagles come in bags of eight. how many bagles are in 2 3/4 bags?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!