1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
4 years ago
9

The vertical lines that intersect and form 90 degree angles are called

Mathematics
1 answer:
Colt1911 [192]4 years ago
5 0

Answer:

Its

helpful

90 degree angles

You might be interested in
Suppose the sum of two integers is negative. Must both integers be negative? Explain.
mash [69]

Answer:

Not necessarily. There are many ways to write a basic equation with a negative answer. For example, -3-4 = -7. Here 4 is a positive number but because you subtract 4 to 3 or take away 4 from 3 being a negative number and so you get a negative answer. Another example is 6+(-9). There are a couple of ways you can resolve this. My method is to subtract 9 from 6 which gives you 3 and simply add a negative sign.

Let me know if you'd  like more examples. Hope this helps!! Sorry if it is confusing I can explain you in a more simpler way if you'd like.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
0. Kevin needs to buy shrubs for his yard. Six shrubs at the nursery cost $72.00. At the garden
Elanso [62]

Answer:

72÷6=12

so at the nursery it cost $12 per shrub

66÷6=11

so at the store it cost $11 per shrub

so if you buy 21 shrubs from the nursery it will cost: 12×21=$252

but if you buy 21 shrubs from the store it only cost: 11×21=$231

$252-$231=$21

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help asap!
Maslowich
TU=AB since they are congruent figure. So AB=13
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Karen is waiting for a pot of soup to cool
Studentka2010 [4]

Answer:

It went down 5.5°C a minute.

Step-by-step explanation:

You have to look for the difference of 100 and 78, which is 22.

Divide the difference with the minutes (4), equalling 5.5.

4 0
3 years ago
lauren spent $3.26 for lunch on Tuesday she spent $1.98 on Wednesday and $2.74 on Thursday list the price in ascending order​
solmaris [256]

Answer:

1.98, 7.74, 3.26

Step-by-step explanation:

I listed them from Smalest to largest 1.98 being samller than 2.74 and 2.74 being smaller than 3.26.

Hope this helped :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Joey and his family are taking a road trip. On Monday they travel 68 miles. On Tuesday , they travel 25 miles. On Wednesday they
    11·1 answer
  • Find the inverse function of<br> y =x-5/6
    15·2 answers
  • Which statement about 4x2 + 19x – 5 is true?
    10·2 answers
  • A necklace is bought for $34 and sold for $38.25. show that the percentage profit is 12.5%
    14·1 answer
  • What is the unit rate for Bill's boffo bagel?​
    11·1 answer
  • 2330 - 0540 milatary time
    9·1 answer
  • James bought 257 pieces of candy . If 37% of the candy was eaten . How much pieces were ate ?(middle school)
    9·1 answer
  • Correct answer will get brainiest!
    10·2 answers
  • Please determine x.
    6·1 answer
  • The graph shows the number of gallons of white paint that were mixed with gallons of blue paint in various different ratios:
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!