0. Kevin needs to buy shrubs for his yard. Six shrubs at the nursery cost $72.00. At the garden
2 answers:
Answer:
72÷6=12
so at the nursery it cost $12 per shrub
66÷6=11
so at the store it cost $11 per shrub
so if you buy 21 shrubs from the nursery it will cost: 12×21=$252
but if you buy 21 shrubs from the store it only cost: 11×21=$231
$252-$231=$21
He saves $21 if he buys 21 shrubs from the garden store compared to if he had bought them at the nursery.
Hope this helps :)
You might be interested in
Answer:
1/6 chance
Step-by-step explanation:
To get your answer, you would divide your distance by your speed. You should be going about 1.4 miles per hour.
The last side would be 10
Remember them is the best way to go.
draw the exact value triangles if you're unsure, but importantly, you just need to memorise these exact values.
Answer:
To find the perimeter of a triangle, add all the side lengths
Step-by-step explanation: