C
He payed $10.95 for 6 flowers. You want to find the price per each flower.
An equation to model this situation would be 6x = 10.95 where x = price per flower.
To solve this divide each side by 6.
10.95/6 = 1.825
Essentially to find the price per an individual thing you need to divide the total price by the amount of the item purchased.
He payed $1.825 per flower.
Answer:
Three consecutive even integers can be represented by x, x+2, x+4. The sum is 3x+6, which is equal to 108. So its, 3x+6=108.
Answer:
He can work a maximum of 2 8-hour days for the remainder of the week
Step-by-step explanation:
Firstly, from the question, we are made to know that the maximum work hours is 40 hours.
Now, we know that he has already worked 24 hours this week, the number of hours remains to work will be 40-24 = 16 hours
Now, given that his working hour is 8-hours per day, we want to know the number of days he has to work for the remainder of the week
Mathematically, that would be 16 hours divided by 8-hours days
That is 16/8 = 2
3. A and 4. C .....I think
1 does not represent a function