$36/n because since there are n amount of tickets, you should divide $36 by n. I feel like you won't get me. For instance, let's say n is 6 tickets. So if 6 tickets are for $36, you should divide $36 by 6 tickets to find the unit rate. Hope this helps.
Answer:
$96.25
Step-by-step explanation:
In the morning, this worker was in for a total of 4 hours. Since the wage is $11/hr, we have to multiply 4 by 11.
11 * 4 = 44
In the afternoon, they worked for 4 hours and 45 minutes. Now, we have to multiply 4 3/4 (which is the fraction form of 4 hours and 45 mins) by 11.
11 * 4 3/4 = 52.25
Now, to find the total pay, we add together both the morning and afternoon pays.
44 + 52.25 = 96.25
Therefore, the total pay is $96.25
I hope this helps!! Have a lovely day!! :)
Answer:
Supplementary Angles
Step-by-step explanation:
180-157=23
X=23
<span>10(6-5)-3(9-6) = 10 x 1 - 3 x 3 = 10 - 9 = 1</span>
Answer:
r = (3V/π)^1/3
Step-by-step explanation:
Given that :
Volume of a sphere = V = 4/3πr³
Dividing into 4
4/3 * 1/4 πr³ = 4/12πr³ = 1/3πr³
V = 1/3πr³
Cross multiply
3V = πr³
Divide both sides by π
3V/ π = πr³/ π
3V/ π = r³
Take the cube root of both sides
r = (3V/π)^1/3