1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondaur [170]
3 years ago
9

If T(n)= 3n-1 what is the third term

Mathematics
2 answers:
irina [24]3 years ago
8 0
T(3)=3(3)-1
T(3)=9-1
T(3)=8

answer is 8
ratelena [41]3 years ago
5 0
The 3rd term would be -1 because T(n) is one term and 3n is another term then -1 would be the last term....im not sure if im right but ill give it a shot... ^-^
You might be interested in
Please help me with number 12!
Olegator [25]
The answer is 10 quarters because 10 quarters would be $2.50. You would need 3 more nickles to get $2.65. 10 would be 7 more than 3.
4 0
3 years ago
Can i get some help and a good explenation
denis-greek [22]

Answer:

The correct answer is $2,50

Step-by-step explanation:

The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 68.797 rounded to the nearest hundredth
yarga [219]
68.80 because 7 is greater than 5
3 0
3 years ago
Please tell me if my answers are right
Ulleksa [173]
Yeah I’m PREETY sure
6 0
3 years ago
8.
Alenkinab [10]

Answer:

17/5

Step-by-step explanation:

23=5x+6

23-6=5x

17=5x

X=17/5

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 20 POINT QUESTION. EXPLAIN HOW YOU GOT THE ANSWER. I WILL MARK AS BRAINLIEST THANK YOU.
    15·1 answer
  • 12 picks in all . 1 out of 4 picks are orange . the rest are green . How many picks are orange ?
    5·1 answer
  • Complete the function table and write the function rule.<br> 22pts!!
    7·2 answers
  • Sterling silver is an alloy of silver that is 92.5% pure silver. If x grams
    9·2 answers
  • How many solutions do these equations have y= 3x+4 y+6=3x
    15·1 answer
  • A 10-ounce box of cereal cost $3. A 20-ounce box of the same cereal cost $5. A third box of the same cereal costs $8.
    9·1 answer
  • Name the subsets of the real number square root 34
    7·1 answer
  • Find m N. Please show me how to work problem 15 out.
    15·1 answer
  • Kala will rent a car for the weekend. She can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $50 and costs an add
    6·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Crm%20%5Cint_%7B0%7D%5E%20%5Cinfty%20%20%5Cfrac%7B%20%5Csqrt%5B%20%20%5Cscriptsize%5Cphi%
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!