1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
3 years ago
11

Don’t understand. Pls explain :)

Mathematics
1 answer:
sveta [45]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

  1. put your finger on zero and move it to -1 then go up to positive 1 and put ur dot there.
  2. put ur finger on 0 again then go to -1 but now u move down to -2 and put ur dot there.
  3. now put ur finger on the zero and go to the opposite side to positive 2 then go down to -2 and put ur dot there. Hope that helps :)
You might be interested in
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
How can the zero product be applied to real life
ddd [48]

Answer:

The zero product property states that if a⋅b=0 then either a or b equal zero. This basic property helps us solve equations like (x+2)(x-5)=0.

The Zero Product Property simply states that if ab=0 , then either a=0  or  b=0 (or both). A product of factors is zero if and only if one or more of the factors is zero.

Step-by-step explanation:

hope it helps

7 0
2 years ago
How do i solve 3 |×+5| +7 =1​
aleksandr82 [10.1K]

Answer: 0

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Big chungas was hungry he saw 5 fries at wend'y and 10 at mcdonalds where should he go
IrinaK [193]

Answer:

Chick-Fil- A

Step-by-step explanation:

They got waffle fries there

3 0
3 years ago
#16 please. i just added more information for those who wanted to help.
adoni [48]

Measure of angle 1.
Angle ALS consists of angle 1 and 2. When you take the angle 2 away, subtract it, it ends with angle one.

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP ME PLEASE !!!!!!
    14·2 answers
  • A CD usually sells for $12.00. If the CD is 30% off, and sales tax is 5%, what is the total price of the CD, including tax?
    13·1 answer
  • The area of a circle is 100 π.what is the lenght of the side of a tegular hexagon inscribed in a circle.
    7·1 answer
  • Which expression is equivalent to the area of mental street required to make this square shaped trafic sing
    9·1 answer
  • Adena used a qualateral in her ary design. The quadrlateral has no sides ,and only one pair of opposite sides parallel what shap
    8·1 answer
  • Select the two values of x that are roots of this equation.
    5·1 answer
  • how much money would you have if you deposited $100.00 in an account that earned 8% interest after 40 years?
    15·2 answers
  • “Puppies are cute animals.”<br> 1. Write the quote as a conditional statement.
    15·1 answer
  • An exam has 40 multiple-choice questions, each with 5 choices. Only 1 of the 5 choices for each
    6·1 answer
  • Plz help i have 3 mins it for 25 points
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!