1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
3 years ago
11

How many

Mathematics
1 answer:
AVprozaik [17]3 years ago
6 0

Answer:the answer is

Step-by-step explanation:

First convert 7 1/2 to an improper fraction

15/2 ÷ 3/4

Division of fractions hold the first fraction replaces ÷ with x then flip the second fraction

15/2 x 4/3

Multiply the tops 15x4 =60

Over the bottoms multiplied together 2x3=6

60/6=10

10 people can be served that should help

You might be interested in
Please help with this math question no one bothered to help me plzz :(
Pavel [41]

Answer:

202 answer

Step-by-step explanation:

divide and then multiply 1/2

5 0
2 years ago
HELPS NOWWWWWW:
Fittoniya [83]

Answer:

smelly cheese

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A homeowner purchased the following items to repair a door. • 1 box of screws priced at $3.75 • 1 tube of caulk priced at $3.99
Pani-rosa [81]
Answer is $32.74 / 3.75+3.99+12.50+12.50.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to solve an algebraic expression by putting values of unknown
andrey2020 [161]

Answer:

Step-by-step explanation:

Algebraic expressions tend to have atleast one unknown variable in it. In order to solve the expression we need to assign a fixed value to that variable or isolate it if the expression is equal to another value. For example, in the following expression we have the variable x, if we give it a value of 5 we simply solve like a regular expression...

5x + 3

5(5) + 3

25 + 3

28

Therefore, if we swap the variable x for the value of 5 we would get a value of 28 in this algebraic expression.

7 0
2 years ago
Victoria had $200 in her account at the end of one year. At the first of each subsequent year she deposits $15 into
guajiro [1.7K]

Answer:

Its C on edge 2020

Step-by-step explanation:

I took the test

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE help me with 26 and 27 asap
    14·1 answer
  • Graph the system of equations. <br> −x+2y=−8 <br> 3x−y=−6
    15·2 answers
  • What is the difference of the medians as a multiple of Megan's interquartile range?
    8·2 answers
  • Julie and her 7 friends roasted 34 of a bag of marshmallows on the grill after dinner. They use the rest of the bag in their hot
    11·2 answers
  • John saved up enough money to buy a $20 can of shoe shine after paying for the $150 pair of Nikes. How much money did he save in
    10·2 answers
  • Dhjfhehrheheejrhhehehhhehrheehe
    13·1 answer
  • I need help on this plzs
    7·2 answers
  • What is the square root of 17.64?​
    8·2 answers
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • Help, please the question and thank you
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!