1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
3 years ago
8

After working for 25 hours, Larry made $375. After working for 40 hours, Kyle made $560. Who is paid the better rate? Explain ho

w you know.
Please explain ASAP! Tyyy! <3
Mathematics
1 answer:
Juliette [100K]3 years ago
6 0

Answer:

Larry.

Step-by-step explanation:

For Larry, do 375/25 = 15. He is getting paid $15 an hour.

For Kyle, you do 560/40 = 14. He is getting paid $14 an hour.

$15 is greater than $14 an hour, so Larry is getting paid at a better rate.

You might be interested in
Nick is now seven times as old as Harry. In 6 years, Nick will be five times as old as Harry. How old will Harry be in 6 years?
Deffense [45]

Answer:

7x+6 = 5(x+6)

Step-by-step explanation:

x represents Harry's age now, so 7x represents Nick's age now. (Nick is 7 times as old as Harry.)

In 6 years, Harry's age will be x+6.

In 6 years, Nick's age will be 7x+6, which is 5 times Harry's age at that time, 5(x+6). Hence an appropriate equation is ...

... 7x+6 = 5(x+6)

_____

Please note that finding the value of x does not give the answer to the question. We are asked for Harry's age in 6 years, so the answer is x+6 (=18).

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following inequali
Maru [420]

Answer:

3<5

Step-by-step explanation: dont see a picture but i have an example

3 0
3 years ago
Nola purchased 2.5 pounds of cheese for $10.50. Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60. The cost of cheese
jeka94

Answer:

cost per pound = $4.20

Step-by-step explanation:

Cheese cost per pound = ?

first for the cost per pound

cost per pound = total cost / pounds bought

cost per pound = $10.50 / 2.5 pounds

cost per pound = $4.20

to check the above answer is correct

cost per pound = total cost / pounds bought

cost per pound = $12.60 / 3 pounds

cost per pound = $4.20

Therefor, the cheese costs $4.20 per pound.

4 0
3 years ago
What is the greatest common factor of 7ab and 8b^3
Vlad [161]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

The greatest common factor is the largest value two numbers share in common which multiplies to each of the numbers.

7ab has factors 7, a, b

8b^3 has factors 2, 4, 8, b, b, b

These share in common b.

3 0
3 years ago
Marie plants flowers in a planner that is 1 1/2 feet long and and 1 1/2 wide she plans tocover the entire area with fertilizer h
love history [14]
She needs to cover 17&1/4 ft^2

Explanation:
You need to multiply the lxW in order to get the area.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 154×35= can you show work
    11·2 answers
  • Los Angeles Airport bears 140 degrees from San Francisco Airport and is 540 km away. A pilot is planning a direct flight from Sa
    11·1 answer
  • What is the length and width of a rectangle with a perimeter of 28 feet and an area of 48 sq feet
    9·2 answers
  • 2 1/2 ÷ 4=?????<br> please help me
    8·2 answers
  • Harry's dog weighs 10 3/8 pounds. What is the weight of Harry's dog written as a decimal?
    7·1 answer
  • 10. write the ratio in fraction as simplest form . 40gal : 72 gal​
    6·1 answer
  • Find the solution to the system. Write your solution as an ordered pair (x,y) with no spaces, no solution, or infinitely many. y
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ME I NEED THE ANSWER NOW !!!!
    13·1 answer
  • Aline that includes the point (3. 10) has a slope of 4. What is its equation in slope intercept
    8·2 answers
  • Find the values of the variables in this kite.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!