1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ray Of Light [21]
2 years ago
13

The cost for a pack of 18 pencils is $3.24. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the ne

arest cent.
Mathematics
1 answer:
nexus9112 [7]2 years ago
4 0

Answer:

$0.18 per pencil.

Step-by-step explanation:

"Dollars per unit" means that you take the dollar amount and divide it by the amount of pencils, so you get 3.24/18, or .18.

You might be interested in
If (x+yi)(1-3i)=10 <br> Then x+y=
Naily [24]

Answer:

x + y = 4

Step-by-step explanation:

Given that, (x + iy)(1 - 3i) = 10, then we have to calculate x + y.

Now, (x + iy)(1 - 3i) = 10

⇒ x(1 - 3i) + iy(1 - 3i) = 10

⇒ x - 3xi + iy - 3yi² = 10

⇒ (x + 3y) + i(y - 3x) = 10

Now, comparing the real and imaginary part of both sides we get,

(x + 3y) = 10 ............. (1) and

y - 3x = 0

⇒ y = 3x ............... (2)

Solving equations (1) and (2) we get

x + 3(3x) = 10

⇒ x = 1

So, y = 3x = 3

Therefore, x + y = 1 + 3 = 4 (Answer)

7 0
3 years ago
What is 3 and 1/5 as a decimal
Musya8 [376]

Answer:

3.2

Step-by-step explanation:

1/5=0.2

3 + 0.2 = 3.2

6 0
3 years ago
Why is glass useful for making eyeglasses?
german

Answer:

Because it can be shaped to make things magnified

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three friends eat lunch together. The bill comes to $21 plus 10% tax .If they spilt the bill and tax evenly, how much will each
DedPeter [7]
(21 * 1.10) / 3 = 23.10/3 = 7.7....so each friend has to pay $ 7.70
6 0
3 years ago
Is this true or false? If the volume is the same as another one, The cubes would be the same also.
Rashid [163]
Objects with the same volume don't have to be the same shape, or material. False.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz help me with this problem
    11·1 answer
  • One week, Brooklyn earned $179.30 at her job when she worked for 11 hours. If she is paid the same hourly wage, how many hours w
    8·2 answers
  • Write a recursive definition for the sequence 21,16,11,6
    5·1 answer
  • BRAINLIESTT ASAP! PLEASE HELP ME :)<br> thanks!
    9·2 answers
  • Simplify 6x+(- 9)-9(5x+5)+x
    5·1 answer
  • "the quotient of 10 plus x and y minus 3"?
    5·1 answer
  • What are the solutions of 12 – x2 = 0?
    15·1 answer
  • Please please find the square root for this number √40 + 9 =
    9·1 answer
  • What is 100.552 rounded to the nearest whole number​
    15·2 answers
  • So if the following system of equations by substitution.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!