1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
3 years ago
5

Caleb bought groceries and paid $1.60 in sales tax. The sales tax rate is 2.5%.

Mathematics
2 answers:
Veseljchak [2.6K]3 years ago
7 0

Answer:

$64, if you were looking for the price of his groceries

Step-by-step explanation:

2.5%= 0.025

0.025x=1.6

1.6/0.025

$64

Assoli18 [71]3 years ago
3 0

Answer:

do you want the cost of groceries because that would be 64 and 65.6 with tax

Step-by-step explanation:

all you do is 1.60 divided by 2.5

You might be interested in
Justin had $24 to buy a gift card for his cousin Julie and he found a gift for $22 with 5% sales tax is added on will Justin hav
Aloiza [94]
Yes he would have enough money.

8 0
2 years ago
You can pay $10 for 2 movie tickets assuming the same rate , how much would you pay for 5 movie tickets ?
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

If we assume every 2 movie tickets is $10 then every one ticket would be $5. Assuming this to be true then 5 tickets is $25.

StepByStep Explanation:

movie tickets = t

2t=10

t=5

5t=?

5(5)=?

25=?

?=25


8 0
3 years ago
I am doing this fr a meme so whoever responds is cool and I will mark brailiest
Free_Kalibri [48]

Answer:

Step-by-step explanation:

yesssss

7 0
2 years ago
Please help me asap I am in class
lions [1.4K]
2: 2/3; 3: 3/4; 4: 1/4; 5: 1/3; 6: 1/4; 7: 4/5; 8: 5/6-3/6=1/3
4 0
2 years ago
What is the equation of the graph in slope-intercept form?
Slav-nsk [51]
The answer is B y=4x-6
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest
    5·1 answer
  • I need help with #2 (click the attached photo to view properly)<br>I will mark Branliest​
    10·1 answer
  • Y = -x + 3<br> X+ y=20<br><br> Are the lines parallel?
    10·1 answer
  • Is 85 a multiple of 6
    11·1 answer
  • "The product of a number and 7" :
    15·1 answer
  • I need help with pre calculus homework
    7·1 answer
  • Im really confused on this question
    8·1 answer
  • -49-X = -8x + 70<br> helppp
    14·1 answer
  • Help me pls im failin
    13·1 answer
  • I need help with this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!