Answer:
6 pencils
18 pencils
Step-by-step explanation:
Given that
36 pencils are in 6 packs
Number of packs = 6
Number of pencils = 36
Number of pencils per pack :
Number of pencils / number of packs :
36 / 6 = 6
Hence, 6 pencils per pack
Number of pencils in 3 packs :
Since 6 pencils are in a pack ;
Then, 3 packs = (3 * 6) = 18 pencils
1/2 x 5/8 = 5/16 in simplest form
Answer:
$32.80
Step-by-step explanation:
For this case we have that the total daily protein consumption is given by:
Now, we find the percentage corresponding to breakfast:
53g ---------> 100%
17g -----------> x
Where "x" represents the percentage of protein equivalent to breakfast:
Thus, at breakfast approximately 32.08% of the total protein should be consumed.
Answer:
The answer is 60% (the exact number is 60.1202405%)
Step-by-step explanation:
Using formula: purchase price minus selling divided by purchase then multiply by 100
Answer:
Here we have:
p(m) = 2m^2 - 4m + 3
And we want to find p(13)
This means that we just need to replace all the m's by the number 13 in the equation, so we get:
p(13) = 2*(m = 13)^2 - 4*(m = 13) + 3
p(13) = 2*(13)^2 - 4*13 + 3
= 338 - 52 + 3 = 289
You can see that none of the options matches this, so maybe the equation or some other part of the question is written incorrectly, but here you have at least the general way of solving these type of problems.