1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr402 [8]
3 years ago
6

A student runs 100 meters in 11 seconds. What is the speed of the student? Speed= distance/time; 1 mile=1609

Mathematics
1 answer:
Mrrafil [7]3 years ago
8 0

Answer:

Speed=distance/time

100/11=9.1 m/s

1. 9.1 miles per hour

9.1 miles=14641.9 meters

1 hour= 60s

14641.9/60= 244.0 m/s

2. 16 miles per hour

16 miles= 25744 meters

25744/60= 429.1 m/s

3. 20.3 miles per hour

20.3 miles= 32662.7 meters

32662.7/60= 544.4 m/s

4. 24 miles per hour

24 miles= 38616 meters

38616/60= 643.6 m/s

* Note: Answers were rounded to the nearest tenth.

You might be interested in
You have 42 oz of egg noodles. You need 5 oz to make one serving of chicken noodle soup. How many servings can you
GenaCL600 [577]

Answer:

8 servings

Step-by-step explanation:

Take the total ounces and divide by the number of ounces per serving

42/5 =8.4

Round down since we don't want to short someone on their soup

8

4 0
3 years ago
Mary wants to fill in a cylinder vase. At the flower store they told her that the vase should be filled 3/4 for the flowers to
Alex Ar [27]

Answer:

About 376.99 cubic inches

Step-by-step explanation:

Cylinder has a volume of:

V=\pi r^2h

Where

V is the volume

r is the radius

h is the height

We need to find the volume of the cylinder, then multiply that answer by 3/4 to get the solution to this problem. First, the full volume of the cylinder.

Given

r = 4

h = 10

So,

V=\pi r^2h\\V=\pi (4)^2 (10)\\V=502.65

Now, we multiply by 3/4:

502.65*\frac{3}{4}=376.99

Mary should be vase to 376.99 cubic inches

4 0
3 years ago
a fruit seller had thought to sell 120kg of fruit at 150 dollars / kg but sold it 5% less. find out how much dollars the seller
Nady [450]
900$ loss

X/150=.05/1
x= 142.5

120(142.5)=17100
120(150)= 18000

18000-17100= 900
3 0
3 years ago
Graph identify the solution. y =-3/5x-3. y=3
amid [387]

Answer:

X= -10

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Jennifer paid $3.75 for 3 doughnuts. What is the unit price for the doughnuts?​
Scrat [10]

Answer:

Cost of one doughnut = $1.25

Step-by-step explanation:

Doughnut           Cost

  3                       3.75

   1                         x

\frac{3}{1} = \frac{3.75}{x}\\\\3 \times x = 3.75 \times 1\\\\x = \frac{3.75}{3} = \$ 1.25

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose the equation ax^2+bx+c=0 has no real solution and a graph of the related function has a vertex that lies in the second q
    7·1 answer
  • The scale on a drawing is 3in.:4ft. The actual length of the object is 24 feet. How many inches is in the length of the object o
    6·1 answer
  • 124 7/8 gallons of water drained from a pool in 25 minutes how much water drained from pool each minute
    14·1 answer
  • Find the area of the circle and the sector.
    7·1 answer
  • Find angle 1 and angle 2
    13·2 answers
  • In the figure below, segment AC is congruent to segment AB:
    6·2 answers
  • Total cost of a $56.53 meal after including a 17% tip?
    5·2 answers
  • Ans
    5·1 answer
  • Which scatterplot has a correlation coefficient closest to r = –1?
    13·2 answers
  • There are 6 times as many chickens as roosters at the farm. There are 4 roosters at the farm. How many chickens are there at the
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!